c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_listopad_2016_30.11.2016_Trzaskowski_Nitras_big.png

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej zaapelowali by podczas bieżącego posiedzenia Sejmu przyjęta została uchwała w sprawie "wolności mediów i jawności pracy Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej". Inicjatywa jest odpowiedzią na plany marszałka Marka Kuchcińskiego w sprawie zmian zasad pracy dziennikarzy w Sejmie.

Uchwałę skierowali do marszałka Sejmu posłowie Rafał Trzaskowski, Sławomir Nitras, Cezary Tomczyk, Paweł Olszewski i Agnieszka Pomaska.

Rafał Trzaskowski powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie, że „swoboda działalności mediów to jedno z podstawowych praw demokracji i praw obywatelskich”. Poseł wyraził zaniepokojenie, że „Prawo i Sprawiedliwość specjalizuje się ostatnio w podważaniu i deptaniu właściwie większości praw obywatelskich, większości zasad demokracji”. „Jest to dla nas całkowicie zrozumiałe, że swobodny dostęp dziennikarzy do posłów w Sejmie jest bardzo ważną i immanentną cechą pracy dziennikarzy. Dlatego też jakiekolwiek ograniczenie tego dostępu uważamy za bezpośrednią próbę podważania jednych z najważniejszych praw obywatelskich, co więcej tego, które jest szczególnie ważne dla obywateli, a mianowicie - prawa do informacji" – tłumaczył poseł Trzaskowski.

Sławomir Nitras przypomniał, że zwyczaj organizowania konferencji prasowych w Sejmie przy tzw. stolikach dziennikarskich utarł się już w czasach polskiego przełomu po 1989 roku. "Ten korytarz i ten kadr, który jest za nami to symbol polskiego parlamentu, nie mniej ważny jak sala plenarna" – dodał.

Poseł zwrócił uwagę, że „otwartość polskiego parlamentu była do tej pory czymś, co wyróżniało go na tle parlamentów w innych krajach”.

W projekcie uchwały podkreślono wolność działania mediów oraz wolność słowa jako fundament demokracji i podstawowe prawo obywatelskie. Autorzy projektu zaznaczyli, że to właśnie „Sejm RP stoi na straży praw podstawowych, w tym również prawa obywateli do informacji, które w XXI wieku jest immanentną cechą systemów przedstawicielskich". „Dziennikarze to "niezbędny element systemu demokratycznego i społecznej kontroli nad pracami parlamentu", a prawo swobodnego dostępu do informacji, obserwacji prac i kontaktu z członkami parlamentu to "podstawowa metoda ich pracy" – czytamy dalej.

Zobacz treść uchwały

wł/pap


bg Image