c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_listopad_2016_24.11.2016_Schetyna_Siemoniak_Kopacz_Arlukowicz_big.png

W dniu dzisiejszym odbyło się pierwsze, inauguracyjne posiedzenie Gabinetu Cieni Platformy Obywatelskiej. Uzgodniony został harmonogram prac gabinetu na najbliższe tygodnie. Obrady będą się odbywać w każdy wtorek o godzinie 13, a w dni posiedzeń Sejmu w godzinach wieczornych. Na stanowisko rzecznika prasowego Gabinetu Cieni wyznaczony został poseł Bartosz Arłukowicz. Do jego zadań należeć będzie koordynacja współpracy gabinetu z mediami.

Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej poinformował, że gabinet przygotowuje „recenzje pracy wszystkich ministerstw” rządu Prawa i Sprawiedliwości. "Zaczynamy w niedzielę od podsumowania aktywności ministra zdrowia przez ostatni rok. I potem w poniedziałek, środę, czwartek, piątek - kolejne podsumowania" – wyjaśnił. Przewodniczący podkreślił, że budowany jest „wariant ekspercki wokół gabinetu - do ministrów dołączy osoba z Parlamentu Europejskiego, samorządowiec i sekretarz koordynujący prace”.

Wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej Ewa Kopacz zapowiedziała, że oprócz recenzji rządu gabinet będzie przygotowywał własne rozwiązania w oparciu o wyniki konsultacji z obywatelami. „Odwiedzamy powiaty, rozmawiamy z mieszkańcami - wynikiem tych rozmów będą przygotowane przez Gabinet rozwiązania legislacyjne zbieżne z oczekiwaniami, które formułują Polki i Polacy” – podkreśliła była premier. „Od czerwca odbyliśmy 28 spotkań programowych pod nazwą „Polska Obywatelska 2.0”, zwieńczonych Konwencją, która odbyła się w Gdańsku 2 października” – przypomniał Tomasz Siemoniak, przewodniczący Rady Programowej.

„Będziemy tłumaczyć Polakom ustawy PiS na ludzki język. Teraz napisane są tak, aby nikt ich nie rozumiał” – zauważył Bartosz Arłukowicz. Jako przykład takiej ustawy podał „ustawę o sieci szpitali, która powinna nazywać się o likwidacji szpitali”. Poseł powiedział, że „po każdym posiedzeniu gabinetu cieni jego ministrowie mają być do dyspozycji dziennikarzy”.

wł/pap


bg Image