c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_listopad_2016_8.11.2016_Ajchler_Grabiec_big.jpg

„Minister Jurgiel dalej śpi. Tym razem chodzi o problemy związane z uprawami polowymi na 2016/2017 r., które wynikają z tego, że powstał skomplikowany system ubezpieczenia upraw rolnych” – powiedział poseł Zbigniew Ajchler z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Jan Grabiec, rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej wyjaśnił, że „w systemie ubezpieczeń upraw rolnych występuje współzależność pomiędzy otrzymywaniem dopłat rolniczych, a ubezpieczaniem upraw”. „Ten system jest dotowany od lat przez państwo. W tym roku na ten cel została przeznaczona kwota 200 mln zł” - dodał. Poseł zasygnalizował, że „te pieniądze zostały już wyczerpane, a rolnicy zostali bez pomocy”.

 

„Służby pana ministra nie dokonały właściwej analizy i dopuściły do sytuacji, w której towarzystwa ubezpieczeniowe zaczęły funkcjonować na własna rękę, na zasadzie kto pierwszy ten lepszy” – zwrócił uwagę Zbigniew Ajchler. Posłowie zaapelowali do ministra rolnictwa o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji, a także wyrazili zaniepokojenie, że skutkować ona może problemami rolników z możliwością uzyskania dopłat do produkcji rolnej, a nawet utratą prawa do ubiegania się o odszkodowanie.

 


bg Image