27.9.16_Grabarczyk_Halicki_big.png

Program "Mieszkanie plus", to oferowanie Inflant i "zamrażanie polskiego mieszkalnictwa" - przestrzegali na konferencji prasowej w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej.

"Program realnie ma ruszyć w 2017 roku, w 2018 roku rozpocznie się budowa pierwszych mieszkań, a wyborcy - w najbliższych wyborach parlamentarnych w 2019 r. - nie będą mieli okazji zweryfikować, czy PiS oferuje coś realnego" - powiedział wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska i członek sejmowej Komisji Infrastruktury poseł Cezary Grabarczyk.

Polityk wskazał, że wprowadzony na początku 2014 r. przez rząd koalicji PO-PSL - program "Mieszkanie dla Młodych" powinien być kontynuowany. Dodał również, że roczne limity środków w MdM - przeznaczane w ramach tego programu na bezzwrotne wsparcie dla kupujących mieszkanie - powinny zostać zwiększone. 

Cezary Grabarczyk zwrócił uwagę, że rząd proponuje program budownictwa państwowego, który będzie zbiurokratyzowany. Zaznaczył, że dużo lepszym pomysłem - niż proponuje rząd, jest też wykorzystanie środków prywatnych na budowę mieszkań na wynajem. "Rząd będzie rozbudowywał aparat, który pochłonie znaczną część środków, które mogłyby być wykorzystane na wsparcie budownictwa samorządowego" - podkreślił. "Można budować bez rządowej biurokracji, można budować, wspierając budownictwo samorządowe, trzeba podtrzymać program +Mieszkanie dla Młodych+" - powiedział polityk.

Wiceprzewodniczący klubu Andrzej Halicki, powiedział, że program "Mieszkanie plus", to "mrzonki", "destrukcja rynku". "Skończy się to (programem) +Mieszkanie minus+. Nie tylko nie będzie można osiągnąć 100 tysięcy mieszkań rocznie, ale nie będzie można oczekiwać liczby 60-70 tysięcy mieszkań rocznie" - przestrzegł.

Politycy poinformowali też, że propozycje Platformy Obywatelskiej dotyczące m.in. mieszkalnictwa, przedstawione zostaną na konwencji, która odbędzie się 2 października w Gdańsku.

We wtorek rząd ma przyjąć uchwałę ws. "Narodowego Programu Mieszkaniowego", czyli programu "Mieszkanie plus".

wł/pap


bg Image