27.9.16_Grabiec_Witczak_big.png

Premier Beata Szydło powinna zdymisjonować ministra obrony Antoniego Macierewicza, który wprowadza chaos i bałagan do resortu, podejmuje też niepokojące decyzje np. w kwestii Obrony Terytorialnej - podkreślili na konferencji prasowej w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej, odnosząc się do artykułu we wtorkowej "Rzeczpospolitej", w którym czytamy, że minister obrony zdecydował, iż Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej jest jednostką organizacyjną podporządkowaną bezpośrednio jemu. 

"Przestrzegaliśmy przed zawieszeniem polskiego bezpieczeństwa narodowego na osobie, która wprowadza chaos, bałagan, która jest bardzo przeideologizowana w swojej działalności" - powiedział poseł Mariusz Witczak. Zwrócił uwagę, że na każdym odcinku funkcjonowania Ministerstwa Obrony, mamy "zamieszanie". Poseł wskazał, że Macierewicz jest według badań opinii publicznej, najgorzej ocenianym ministrem gabinetu premier Szydło.

Rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec powiedział, że minister obrony narodowej, szczególnie w czasach, gdy "wojna stoi u wrót Europy", nie powinien podejmować "niepokojących decyzji". "Wojska Obrony Terytorialnej, specjalny rodzaj wojsk, który jest tworzony przez ministra Macierewicza, ma zgodnie z informacjami medialnymi podlegać bezpośrednio ministrowi obrony narodowej. To niezwykła i nie występująca dotychczas sytuacja, ponieważ wszystkie rodzaje wojsk podlegają Sztabowi Generalnemu i polskim generałom, którzy w ramach Sztabu, decydują o użyciu wojsk" - doprecyzował.

Przestrzegł również, że Obrona Terytorialna może stanowić "prywatne wojsko ministra Macierewicza". "Jeśli taka koncepcja wojsk jest realizowana, to są to swoiste +zielone ludziki+, podlegające bezpośrednio ministrowi obrony narodowej, wyjęte ze struktur dowodzenia polską armią" - podkreślił Jan Grabiec.

wł/pap


bg Image