8.9.16_Krzkaa_big.png

7 września podczas uroczystości w rezydencji ambasadora Niemiec w Warszawie poseł Marek Krząkała odebrał Wielki Krzyż Zasługi Orderu Zasługi RFN. Order został przyznany przez prezydenta Niemiec Joachima Gaucka w uznaniu za dotychczasowe działania na rzecz budowania relacji polsko-niemieckich.

Przyznawany od 1951 roku Wielki Krzyż jest jedynym orderem Republiki Federalnej Niemiec nadawanym przez władze federalne cudzoziemcom. Poseł Marek Krząkała znalazł się w wąskiej grupie przedstawicieli kultury, gospodarki, polityki oraz religii z Polski, którzy otrzymali to wyjątkowe odznaczenie. Byli to między innymi: Lech Wałęsa, Władysław Bartoszewski, Bronisław Geremek, Zbigniew Brzeziński, Jerzy Buzek, Krzysztof Penderecki, Adam Hanuszkiewicz, Andrzej Wajda, arcybiskup Alfons Nossol, czy kardynał Franciszek Macharski.

Polityk od początku pracy w parlamencie (2007 rok) działa na rzecz wzmacniania procesów integracji europejskiej i dialogu polsko‐niemieckiego. Reprezentuje Polskę w rozmowach dwustronnych na poziomie parlamentarnym oraz rządowym. W Sejmie jest członkiem Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Spraw Zagranicznych. Przez ostatnie lata pełnił funkcje przewodniczącego Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej, członka polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, czy współprzewodniczącego Rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Ambasador Niemiec Rolf Nikel w sposób szczególny podkreślił otwartość i zaangażowanie Marka Krząkały w budowanie wzajemnych więzi oraz silne akcentowanie tego co nasze kraje łączy, a nie dzieli. Odbierając odznaczenie poseł powiedział, że jest to dla niego "zaszczyt i olbrzymie wyróżnienie". Wskazał, że "traktuje je jako wyzwanie i dalszą motywację do pracy na rzecz zbliżenia między naszymi narodami".


bg Image