c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_sierpien_2016_30.08.2016_Grupinski_big.png

"Prezydent Andrzej Duda narusza świętość historii Polski, narusza prawdę o tej historii. Dla retorycznych popisów, dla przypodobania się swojemu środowisku politycznemu i prezesowi PiS, zakłamuje historię" - powiedział podczas briefingu prasowego w Sejmie przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Rafał Grupiński, odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Dudy, który stwierdził, że pogrzeb Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" przywraca godność państwu polskiemu, które przez lata nie potrafiło uhonorować bohaterów.

Rafał Grupiński zauważył, że wypowiedź prezydenta świadczy "albo o celowym przekłamywaniu historii dla popisu retorycznego, albo o braku rozumu". "Nie może być tak, żeby człowiek, który jest pierwszą osobą w państwie, który reprezentuje majestat Rzeczypospolitej, w ten sposób opisywał to, co jest osiągnięciem wielu ludzi" dodał.

Poseł wyjaśnił, że Andrzej Duda poprzez swoje działania łamie Konstytucję, „zakłamuje historię i podporządkowuje ją swoim prymitywnie ideologicznym poglądom”. "Prezydent przedstawia historię w taki sposób jakby nie było rządów Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydentury Lecha Kaczyńskiego" - wskazał Rafał Grupiński. Polityk zwrócił uwagę, że prezydent bardzo często mówi o tym, że chce odbudowywać wspólnotę, ale za słowami nie idą czyny, co może świadczyć o tym, że Andrzej Duda nie tylko nie szanuje państwa polskiego, ale też nie szanuje własnych słów.

Rafał Grupiński wyraził zaniepokojenie, że „człowiek, który łamie Konstytucję w świadomy sposób, nie może mieć szacunku do najnowszej historii Polski”. "Platforma Obywatelska oraz środowisko opozycji demokratycznej z lat 80. nie zgadzają się na tego typu zakłamywanie historii przez prezydenta Dudę i dzielenie Polaków na lepszych i gorszych" - podkreślił.

wł/pap


bg Image