23.8.16_Ajchler_Niedziela_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiedzieli na konferencji prasowej złożenie wniosku o informację rządu w sprawie afrykańskiego pomoru świń. Zażądali też od ministra Jurgiela raportu o działaniach podejmowanych w związku z epidemią oraz "realnego planu działań operacyjnych w terenie". O wykryciu szesnastego ogniska ASF w Polsce - i zarazem pierwszego w województwie mazowieckim - poinformował w poniedziałek wieczorem Główny Inspektorat Weterynarii.

"Sytuacja jest nadzwyczajna i potrzebne są nadzwyczajne decyzje ministra i służb, żeby ją powstrzymać" - mówił poseł Zbigniew Ajchler, który, jak podkreślił, sam jest hodowcą trzody chlewnej. Poseł zaznaczył, że w ciągu ostatnich 2-3 tygodni przybyło 10 nowych ognisk ASF w trzech województwach. Zwrócił uwagę, że służby podległe ministerstwu rolnictwa nie przestrzegają procedur. M.in. za zgodą inspekcji weterynaryjnej doszło do przewożenia zarażonych zwierząt w regiony wolne od epidemii. Jak dodał, takie działania ze strony służb podległych MRiRW grożą m.in. wybiciem stad w Polsce, likwidacją hodowli, wielomiliardowymi stratami oraz "ogromną drożyzną w sklepach", a także paraliżem polskiego eksportu i przetwórstwa mięsnego. "To otwieranie dróg do zalania Polski zagraniczną żywnością" - przestrzegł.

"U bram Polski już w zasadzie jest katastrofa, a minister śpi i powołuje zespoły. Bardzo prosimy pana ministra, żeby oprócz mieszania herbaty na spotkaniach zespołów, zajął się zatrzymaniem katastrofy, która nadciąga" - powiedziała wiceprzewodnicząca sejmowej komisji rolnictwa Dorota Niedziela.

Posłanka wskazała, że konieczne są m.in. działania mające na celu wyeliminowanie nielegalnego importu świń z krajów ogarniętych epidemią. "Jedyne, co robi ministerstwo, to apeluje do rolników, żeby nie kupowali (świń - PAP) niewiadomego pochodzenia. Ale to nie już chodzi o apele, to już nie jest czas na apele, trzeba dokładnie prześledzić, gdzie się ta nielegalna sprzedaż odbywa i zrobić dochodzenie epizootyczne, łącznie z takimi działaniami policyjnymi, które powinny zatrzymać te procedery i zamknąć przemieszczanie się dalej wirusa" - uzasadniła posłanka.

wł/pap


bg Image