23.8.16_Brejza_big.png

"Wystąpiliśmy dziś z wnioskiem do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka" - poinformował poseł Krzysztof Brejza podczas konferencji prasowej w Sejmie. Dodał, że posłowie Platformy Obywatelskiej wnoszą o zaproszenie na posiedzenie komisji Rzecznika Praw Obywatelskich. 

"To posiedzenie jest potrzebne, aby na podstawie art. 12 ustawy o prokuraturze, minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro przedstawił pełną informację na temat toczącego się w prokuraturze regionalnej w Katowicach śledztwa w sprawie rzekomego przekroczenia uprawnień przez prezesa TK" - argumentował. Wyjaśnił, że poprzez art. 12 ustawy o prokuraturze, minister sprawiedliwości, prokurator generalny zyskał uprawnienie do przedstawiania informacji "nawet z toczących się spraw organom władzy publicznej". 

W ostatni czwartek Prokuratura Regionalna w Katowicach poinformowała, że 20 lipca wszczęła śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego poprzez niedopuszczanie do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm. Postępowanie ws. Rzeplińskiego zostało zainicjowane zawiadomieniami różnych osób fizycznych i prawnych.

Na konferencji prasowej Krzysztof Brejza doprecyzował, że posłowie powinni dowiedzieć się m.in. kiedy wszczęto śledztwo ws. prezesa TK, na jakiej podstawie, jakie czynności dowodowe były dotychczas przeprowadzone, a także, czy były przesłuchiwane osoby oraz ile ich było. Ponadto posłowie chcą uzyskać informację, jakie środki prokuratura regionalna w Katowicach zaangażowała do tego postępowania, ilu prokuratorów jest zaangażowanych w tę sprawę, czy akta tego śledztwa udostępniane były komukolwiek, a także, czy minister Ziobro, bądź prokurator krajowy Bogdan Święczkowski objęli to postępowanie swoim nadzorem.

Krzysztof Brejza zaznaczył, że posiedzenie komisji mogłoby być podzielone na dwie części: jawną oraz niejawną. Wskazał, że w części niejawnej posłowie powinni uzyskać m.in. informację, po czyim zawiadomieniu wszczęto śledztwo.

"To są bardzo ważne pytania, to są pytania o niezależność władzy sądowniczej" - podkreślał poseł. "Wierzymy w to, że w tym tygodniu to posiedzenie będzie miało miejsce" - dodał.

W minionym tygodniu w życie weszła nowa ustawa o TK autorstwa PiS, z 22 lipca. Według TK, jej kilkanaście przepisów jest niekonstytucyjnych (po wyroku z 11 sierpnia) i nie weszło w życie; wśród nich m.in. zapis dot. zobowiązania prezesa TK, by dopuścił do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm - Mariusza Muszyńskiego (był przesłuchiwany w katowickim śledztwie), Lecha Morawskiego i Henryka Ciocha. Rząd zapowiedział, że nie wydrukuje tego wyroku.

Według ustawy z 22 lipca, zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej lub pozbawienie wolności sędziego TK wyraża Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału - z wyłączeniem sędziego, którego to dotyczy. Przed podjęciem uchwały w tej sprawie, wysłuchuje ono wyjaśnień zainteresowanego sędziego, chyba że nie jest to możliwe. Uchwała zapada większością 2/3 głosów sędziów Trybunału uczestniczących w zgromadzeniu. Do czasu podjęcia przez Trybunał uchwały wyrażającej zgodę na pociągnięcie sędziego Trybunału do odpowiedzialności karnej lub pozbawienie wolności wolno w stosunku do niego podejmować tylko czynności niecierpiące zwłoki.

Zobacz treść wniosku

wł/pap


bg Image