12.8.16_Wniosek_do_KEP_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej złożyli wniosek do sejmowej Komisji Etyki Poselskiej w sprawie wykonania przez posła PiS Piotra Pyzika obraźliwych gestów w kierunku posłów opozycji, podczas debaty w Sejmie.

W czasie posiedzenia Sejmu pod koniec lipca, w trakcie nocnej debaty doszło do emocjonalnej wymiany zdań pomiędzy posłami. W pewnym momencie poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Cimoszewicz stojąc na sali sejmowej zwrócił uwagę, że jeden z posłów PiS wykonał obraźliwy gest. Wicemarszałek Joachim Brudziński z PiS kilkakrotnie zwracał się do Cimoszewicza, by ten zajął miejsce w ławach poselskich; stwierdził też, że jeśli doszło do niestosownego zachowania, "na wniosek posłów zajmie się tym komisja etyki".

We wniosku skierowanym do komisji etyki posłowie zaznaczyli, iż zachowanie posła PiS wypełnia znamiona przestępstwa zniewagi i narusza zasadę poszanowania godności innych osób i zasadę dbałości o dobre imię Sejmu. 

Posłowie wskazują, że "zachowanie posła Pyzika stanowi wyraz braku elementarnej kultury i chamstwa oraz świadczy o manierach nie przystających do urzędu posła na Sejm RP. Ponadto poza obniżaniem standardów debaty publicznej, ze względu na transparentność obrad Sejmu RP gest wykonany przez posła Pyzika może zostać odebrany jako przyzwolenie na tego typu ekscesy, zwłaszcza wśród młodzieży oglądającej transmisję posiedzenia".

Zobacz treść wniosku do Komisji Etyki Poselskiej

wł/pap


bg Image