11.8.16_Gadowski_Czerwinski_big.png

- Prawo i Sprawiedliwość kolejny raz oszukało górników. Obietnice, że kopalnie nie zostaną zamknięte, składane podczas kampanii wyborczej na Śląsku przez PiS, przez premier Beatę Szydło oraz przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego pozostała tylko pustym, wyborczym sloganem - mówili podczas konferencji prasowej w Katowicach posłowie Andrzej Czerwiński i Krzysztof Gadowski, członkowie sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa.

Krzysztof Gadowski przypomniał, że Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej ogłosił, że kopalnia Krupiński zostanie zlikwidowana i przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. - Czy tak obiecywał rząd Prawa i Sprawiedliwości? - pytał poseł. Krzysztof Gadowski analizował również co stanie się z pracownikami kopalni, którzy wciąż nie zostali poinformowani czy utracą miejsca pracy, czy też mogą spodziewać się przeniesienia do innych kopalni. Zaznaczył, że KWK Krupiński to jedna z najmłodszych kopalni, uruchomiona w 1983 roku, posiadająca koncesję do 2030 roku i około 180 mln ton zasobów węgla do wydobycia.

Andrzej Czerwiński przypomniał, że w 2015 roku, kiedy rząd PO-PSL wprowadził pod obrady Sejmu ustawę o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego mającą na celu zabezpieczenie urlopów górniczych i odpraw pieniężnych, wszyscy posłowie PiS-u głosowali przeciw tym zapisom. - Dziś rząd Prawa i Sprawiedliwości czerpie pełnymi garściami z zapisów wyżej wymienionej ustawy oferując zwalnianym górnikom zabezpieczone w tej ustawie pieniądze. Dziwi postawa Związków Zawodowych, które kiedyś tak mocno strajkowały przed likwidacją kopalń - zauważył były minister Skarbu Państwa.

Posłowie zwrócili uwagę, że Minister Energii wciąż nie zaprezentował ustawy, która miała uporządkować sprawy związane z wypłatą deputatu węglowego. - Wszystko wskazuje na to, że teczki z projektami ustaw, z programem restrukturyzacji górnictwa, pokazywane w trakcie kampanii wyborczej, okazały się puste. Oznacza to brak konkretnych rozwiązań co do przyszłości górnictwa - przestrzegł Krzysztof Gadowski.


bg Image