5.8.16_Ras_Kucharski_Ziolkowski_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej zaapelowali na konferencji prasowej w Sejmie do kibiców, aby wspierali polskich sportowców podczas igrzysk w Rio, np. poprzez wywieszenie na domach biało-czerwonych flag. Trzeba być optymistą, jeżeli chodzi o wyniki polskich sportowców - podkreślili.

Przewodniczący sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Ireneusz Raś zaznaczył, że rzez 8 lat rządów Platforma Obywatelska rozpoczęła wielkie odbudowywanie pozycji polskiego sportu na arenie międzynarodowej. Wskazał, że "wielki progres" w rezultatach polskich sportowców widać było m.in. na zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi w 2014 r.

Poseł zaznaczył, że nie stało się to "bez pewnych działań", które zapoczątkował poprzedni rząd. Wymienił w tym kontekście m.in. program budowy szkolnych boisk, tzw. "orlików", programy inwestycyjne oraz zwiększone nakłady na polski sport w ostatnich latach. Zauważył, że środki finansowe w wysokości 531 mln zł, które w latach 2013-2015 były przeznaczone na realizację programów w zakresie sportu wyczynowego dają efekty.

"To jest w perspektywie tylko przygotowań do Rio de Janeiro w granicach 450-500 mln zł na sport kwalifikowany, na sport profesjonalny (...). Osiem lat temu pierwszy rząd Donalda Tuska zmienił w ogóle podejście do sportu i tego efekty dzisiaj widzimy" - powiedział.

"Oczywiście nie chcemy wywierać nadmiernej presji, ale z życzliwością czekamy na taki rozwój wypadków, aby ten wynik polskich sportowców naprawdę był taki, jak progres w ogóle polskiego sportu, który od kilku lat już wyraźnie obserwujemy" - mówił Ireneusz Raś.

Poseł Tomasz Kucharski, wioślarz i dwukrotny mistrz olimpijski dodał, że przez minione osiem lat Centralne Ośrodki Sportowe, w których do zawodów przygotowują się sportowcy, zostały dofinansowane kwotą prawie 400 mln zł. Zwrócił się do kibiców, aby wspierali polskich sportowców podczas igrzysk w Rio, np. poprzez wywieszenie na domach biało-czerwonych flag.

Z kolei poseł Szymon Ziółkowski - młociarz, mistrz olimpijski i mistrz świata wyraził nadzieję, że igrzyska będą wolne od niedozwolonego dopingu. "Bardzo byśmy chcieli, ażeby medaliści z tych igrzysk byli prawdziwymi medalistami (...) niech ten sport będzie wreszcie prawdziwym sportem" - powiedział.

W nocy z piątku na sobotę zostaną zainaugurowane igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Ceremonia otwarcia odbędzie się na słynnym stadionie Maracana, a jej początek zaplanowano na godz. 0.15 czasu polskiego. Do 21 sierpnia o 306 kompletów medali powalczy blisko 11 tysięcy sportowców z ponad 200 krajów, w tym 242-osobowa reprezentacja Polski.

wł/pap


bg Image