2.8.16_Schetyna_big.png

"24 września zorganizujemy wielkie spotkanie klubów obywatelskich. Zapowiadałem je w styczniu, kiedy przejmowałem funkcję przewodniczącego Platformy Obywatelskiej" - poinformował po spotkaniu zarządu Platformy Obywatelskiej przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.

Spotkania klubów obywatelskich odbywają się w całej Polsce od marca. Do tej pory odbyło się ponad 150 tego typu debat. Zarząd zdecydował również, że 1 października w Gdańsku odbędzie się konwencja programowa, która przyjmie m.in. nowy program Platformy Obywatelskiej "Polska obywatelska 2.0".

Jak mówił Grzegorz Schetyna, konwencja będzie podsumowaniem cyklu mniejszych, regionalnych debat programowych, które od czerwca odbywają się w całej Polsce. "1 października zamkniemy to wielkim kongresem programowym w Gdańsku, a potem będzie dalszy ciąg spotkań, konsultacji. Chcemy, żeby ten program był pisany przez Polaków" - zaznaczył.

Przewodniczący wskazał, że nowy program partii ma być wizją "Polski po rządach PiS". "+Zasługujesz na więcej+ - to jest takie robocze hasło. Chcemy, żeby to był program skierowany do człowieka, do obywatela, do tych wszystkich, którzy oczekują, że państwo da im możliwości, ale też wesprze (...), da gwarancje bezpieczeństwa. To jest wszystko to, czemu musi poświęcić się dojrzałe państwo, które jest gwarantem normalności, przyzwoitości, ale też podmiotowości wszystkich obywateli" - powiedział Grzegorz Schetyna.

Przewodniczący podkreślił, że Platforma chce "Polski przewidywalnej, kraju dobrze zarządzanego, z dobrą współpracą między rządem i samorządem; kraju podmiotowego, który jest przewidywalny". "Dzisiaj Polska jest pogrążona w chaosie, wszyscy boją się następnych dni, tygodni. Nie wiemy, jak od 1 września będzie wyglądać polska szkoła, polskie przedszkole, jak od października będą wyglądać polskie uczelnie, a później, po październiku - relacje z Komisją Europejską, jakie będzie miejsce Polski w Europie" - mówił.

"W Gdańsku zaczęła się polska wolność, zaczęła się Solidarność. W Gdańsku zaczęła się Platforma Obywatelska na spotkaniu w Hali Olivia i w Gdańsku zacznie się nowa Platforma Obywatelska 1 października, z nowym programem dla Polaków" - podkreślał z kolei przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO Sławomir Neumann. "(Będziemy) budować, wraz z Polakami, nową demokrację, nową wolność, nowe swobody obywatelskie" - powiedział przewodniczący klubu.

Przewodniczący Rady Programowej PO, która przygotowuje "Polskę obywatelską 2.0", Tomasz Siemoniak poinformował, że prace nad nową ofertą są "na półmetku". Przypomniał, że od 18 czerwca w całym kraju odbywają się regionalne konwencje programowe. Pierwsza z nich odbyła się w Rzeszowie, a tematem dyskusji była cyfryzacja. "Potem byliśmy w kilkunastu miejscach w Polsce, kilka tysięcy ludzi wzięło udział w różnych konwencjach, spotkaniach, konferencjach, które organizowaliśmy" - relacjonował. Zapowiedział, że kolejne regionalne konwencje programowe odbędą się m.in. w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Michał Boni wyjaśnił, że w nowym programie ma być mowa o "przywróceniu ładu demokratycznego w Polsce", a w części ekonomicznej - o wolności gospodarczej i ułatwieniach dla przedsiębiorców.

Posłanka Kinga Gajewska-Płochocka, która w Radzie Programowej odpowiada za ofertę dla młodych, mówiła, że jej podstawą ma być "miłość do wolności", którą PiS zabiera obecnie Polakom.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiedziała, że ważne miejsce w nowym programie zajmie polityka historyczna. "Nie chcielibyśmy, żeby takie sytuacje, jak wykorzystywanie powstańców do celów czysto politycznych, czy instrumentalne ich traktowanie miało jeszcze kiedykolwiek miejsce. Historia jest bardzo ważna, nasza tożsamość jest bardzo ważna, ale także bardzo ważny jest szacunek dla bohaterów naszej historii" - zaznaczyła wicemarszałek Sejmu.

wł/pap


bg Image