2.8.16_Budka_big.png

Platforma Obywatelska złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją nowej ustawy o TK. PiS chce poprzez tę ustawę wyeliminować możliwość kontroli aktów prawnych stanowionych w tej kadencji - zwrócił uwagę poseł Borys Budka z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

"Oczywiście konkluzją tego wniosku jest stwierdzenie, że przepisy zaproponowane w tzw. ustawie naprawczej są niezgodne z ustawą zasadniczą" - powiedział Borys Budka na briefingu prasowym przed siedzibą TK po złożeniu wniosku.

"Cel tej ustawy jest jasny, precyzyjny i nie budzi wątpliwości - Prawo i Sprawiedliwość chce wyeliminować możliwość konstytucyjnej, legalnej kontroli aktów prawnych stanowionych w tej kadencji" - przestrzegał. "Wszystkie kolejne ustawy forsowane w Sejmie w tej kadencji miały ten sam cel - zablokowanie Trybunału" - dodał.

Jak wskazał, nigdy w historii polskiego parlamentaryzmu w tak krótkim czasie nie uchwalono tak wielu przepisów, które naruszają ustawę zasadniczą. "Dlatego TK musiał zostać sparaliżowany, by nie móc wypowiedzieć się właśnie o ustawach, które godzą w podstawowe prawa i wolności obywatelskie" - powiedział. W tym kontekście wymienił ustawy: o gruntach rolnych, policji, tzw. antyterrorystyczną, o służbie cywilnej i dotyczącą kwestii mediów narodowych.

Tymczasem - jak wyjaśnił - nie potrzeba żadnej nowej ustawy, by naprawić sytuację w Trybunale Konstytucyjnym. "Wystarczy, by prezydent Rzeczpospolitej wypełnił swój konstytucyjny obowiązek i zaprzysiągł trzech legalnie wybranych sędziów. Wystarczy, by pani premier Beata Szydło zgodnie z konstytucyjnym obowiązkiem publikowała orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego" - mówił.

Borys Budka zaznaczył, że posłowie Platformy Obywatelskiej mają nadzieję, iż TK rozpatrzy ich wniosek jeszcze w czasie trwania vacatio legis zaskarżonej ustawy, czyli w ciągu najbliższych 13 dni. "Sprawa jest bardzo dużej wagi ustrojowej" - dodał.

Jak zauważył, TK w wielu kwestiach, które znajdują się w nowej ustawie o TK, wypowiedział się już w orzeczeniu z 9 marca - ws. grudniowej nowelizacji ustawy o TK. Na przykład - mówił poseł - Trybunał w sposób "niebudzący wątpliwości" wskazał, że parlament nie może narzucać Trybunałowi zasady "kolejkowania spraw", czyli rozpatrywania ich według określonej kolejności. Zgodnie z ustawą TK ma rozpatrywać sprawy według kolejności wypływu - z kilkoma wyjątkami.

Parlament zakończył prace nad ustawą 22 lipca. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją w sobotę, a w poniedziałek została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

wł/pap


bg Image