21.7.16_Leszczyna_Brejza_big.png

Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska złożył projekt uchwały w sprawie powołania sejmowej komisji śledczej ds. SKOK. Chcemy zbadać czy PiS nie roztaczał parasola ochronnego nad SKOK-ami - poinformowali podczas konferencji prasowej w Sejmie posłowie PO.

Posłanka Izabela Leszczyna z sejmowej Komisji Finansów Publicznych poinformowała, że Platforma Obywatelska chce, by komisja śledcza zbadała "jak przebiegały procesy legislacyjne regulujące prace i funkcjonowanie systemu SKOK". "Czy nie było tak, że PiS roztaczało parasol ochronny nad SKOK-ami i przez kilka lat uniemożliwiało wprowadzenie nadzoru finansowego państwa nad tym systemem" - powiedziała Izabela Leszczyna.

Przypomniała, że ustawa dotycząca SKOK-ów weszła w życie dopiero po 3 latach od jej uchwalenia przez Sejm w 2009 r., a opóźnienie związane było z tym, że ówczesnego prezydenta Lech Kaczyński skierował tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Posłanka zwróciła uwagę, że choć ostatecznie udało się wprowadzić nadzór nad kasami, to wielu "Polaków zostało oszukanych". "Z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego musieliśmy wypłacić 3 mld 591 mln i ok. 400 mln zł trzeba było przeznaczyć na wsparcie banków, które przejęły upadające SKOK-i" - wskazała.

"To jest prawdopodobnie jedna z największa afer III RP, kilkakrotnie większa od Amber Gold" - podkreśliła.

Izabela Leszczyna zauważyła, że jeśli PiS nie ma nic do ukrycia, to powinien poprzeć wniosek o powołanie takiej komisji. "Jeśli PiS nie ma nic wspólnego z tym i jeśli jest całkowitym przypadkiem, że główny mózg i twórca systemu SKOK senator Grzegorz Bierecki, dziś z ramienia PiS jest szefem senackiej komisji budżetu i finansów publicznych, to powinien zgodzić się na komisję śledczą" - powiedziała.

Poseł Krzysztof Brejza wyjaśnił, że straty w systemie SKOK "są ogromne", a w efekcie upadłości kilku kas poszkodowanych zostało ponad 100 tys. osób. "Na środki zgromadzone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, które poszły na rekompensatę dla tych osób musieli zrzucić się wszyscy Polacy, wszyscy klienci banków" - relacjonował.

Poseł zaznaczył, że w ciągu 20 lat BFG wydał na ratowanie wszystkich banków w Polsce ok. 700 mln zł. "Wystarczyły natomiast 2 lata nadzoru nad funkcjonowaniem SKOK-ów, by BFG musiał wypłacić aż 5 mld zł; w SKOK-ach 40 proc. było zagrożonych" - dodał.

wł/pap


bg Image