21.7.16_Senatorowie_big2.png

PiS po raz trzeci wykonał zamach na Trybunał Konstytucyjny, nowa ustawa ws. TK, którą w czwartek poparł Senat, podważa konstytucję - zwrócili uwagę na konferencji prasowej senatorowie Platformy Obywatelskiej.

Senat przyjął nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. Jeszcze na obecnym posiedzeniu Sejm ma rozpatrzeć poprawki izby wyższej.

"PiS po raz trzeci w ostatnim czasie wykonał zamach na Trybunał Konstytucyjny. Można powiedzieć przyzwyczailiśmy się do tego, że Trybunał jest paraliżowany, taka jest intencja Prawa i Sprawiedliwości, zablokować Trybunał, wyhamować jego działania, sprawić, żeby TK przestał być tym, czym być powinien - gwarantem praw i swobód obywatelskich" - powiedział Grupy Senatorów Platformy Obywatelskiej Bogdan Klich.

Jak podkreślił, ustawa o TK "nie jest żadną ustawą naprawczą, nie naprawia niczego". Przestrzegał, że ta ustawa "psuje Polskę, polską demokrację i podważa konstytucję".

Po pierwsze ustawa zmusza prezesa TK, żeby wnioskował do premiera o opublikowanie wyroków Trybunału. A to jest - jak zauważył - niekonstytucyjne. Po drugie ustawa utrzymuje wysokie kworum - 11 sędziów na 15 w tzw. pełnym składzie, a po trzecie wprowadza "mniejszość blokującą". "Czterech sędziów TK może blokować przez wiele, wiele miesięcy pracę TK nad ważnymi sprawami" - wyjaśnił Bogdan Klich.

Jak przypomniał, ustawa jest niezgodna z opinią Komisji Weneckiej.

"Zakładamy, że (ustawa) szybko zostanie przekazana panu prezydentowi, w momencie, gdyby została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, podejmiemy odpowiednie kroki w tej sprawie" - zapowiedział Bogdan Klich.

wł/pap


bg Image