18.7.16_Niedziela_Brejza_big.png

Podwyżka opłat za wodę spowoduje powszechny wzrost cen towarów i usług - przestrzegali na konferencji prasowej w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej. Krzysztof Brejza i Dorota Niedziela zaapelowali do rządu, by podjął rozmowy na temat zmian opracowywanych w resorcie środowiska.

Chodzi o projekt nowego Prawa wodnego, opracowany przez resort środowiska jeszcze w kwietniu. Projekt wzbudził duży sprzeciw części producentów rolnych i firm.

Poseł Krzysztof Brejza wyraził zaniepokojenie, że przygotowane przez resort środowiska zmiany "uderzą po kieszeniach Polaków". "Przygotowywana jest podwyżka opłat za korzystanie z wody. Dla mieszkańców będzie oznaczało to wzrost ceny do 20 proc. za wodę, dla przedsiębiorców nawet do 300-400 proc. w zależności od prowadzonej działalności" - mówił Krzysztof Brejza.

Jak wskazał, planowane podwyżki wynikają z konieczności sfinansowania przez PiS kosztownych obietnic wyborczych. "Jesteśmy zaniepokojeni, że PiS przerzuca koszty swojego nierealnego programu wyborczego na zwykłych Polaków, ponieważ to nie tylko są rachunki opłacane za wodę, za odprowadzanie ścieków, które wzrosną niebawem znacznie, to również jest cena podstawowych produktów spożywczych i usług" - wyjaśnił.

Jak zauważył, wyższe opłaty za wodę spowodują wzrost m.in. cen żywności i energii elektrycznej. "Woda jest w każdym zakładzie przemysłowym - od małej przedsiębiorczości po duże koncerny. PiS doprowadza do sytuacji, w której w ciągu najbliższego roku wzrosną ceny wszystkich towarów za które płacą codziennie Polacy" - powiedział poseł. Zasygnalizował, że nowa spółka państwowa, Wody Polskie, której powołanie przewiduje nowe Prawo wodne, ma być "agencją dla swoich". "Powstanie kolejna, nowa agenda zatrudniająca tysiące ludzi" - dodał.

Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i była wiceminister ochrony środowiska Dorota Niedziela przypomniała, że w poprzedniej kadencji jej resort wynegocjował niższe opłaty za wodę z przedsiębiorcami. "Nowy projekt, to ogromne opłaty dla rolnictwa, to nieopłacalność produkcji spożywczej, nieopłacalność hodowli ryb, wiele problemów" - mówiła posłanka. Zaapelowała do rządu o podjęcie rozmów z Polakami na temat planowanych podwyżek opłat za wodę.

wł/pap


bg Image