c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_lipiec_2016_7.07.2016_Budka_big.png

- Niezwłocznie po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, Platforma Obywatelska zwróci się do TK o zbadanie jej konstytucyjności - poinformował Borys Budka, Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Borys Budka podczas briefingu prasowego w Sejmie powiedział, że „ustawa o TK godzi w podstawowe prawa i wolności obywatelskie, ogranicza rolę Rzecznika Praw Obywatelskich w postępowaniach przed TK, ale przede wszystkim paraliżuje prace Trybunału”.

Wiceprzewodniczący zwrócił uwagę, że to nie pierwszy raz kiedy PiS proponuje niekonstytucyjną ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. - Jarosław Kaczyński blokuje TK ze względu na to, że to „ostatni wróg, który powstrzymuje go przed osiągnięciem przez prezesa PiS władzy totalnej" – zaznaczył Borys Budka.

- Przygotowaliśmy listę podpisów posłów Platformy Obywatelskiej i niezwłocznie po podpisaniu ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę - a obawiamy się, że stanie się to jeszcze jutro - ustawa ta zostanie przez nas zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego. Liczymy na rozpatrzenie wniosku przed wejściem w życie ustawy – zapowiedział.

Borys Budka mówił, że Platforma będzie walczyć o niezależność Trybunału, ponieważ „broni on obywateli przed każdą władzą, przed każdą większością, by nie naruszała konstytucji".

wł/pap


bg Image