c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_lipiec_2016_6.07.2016_Leszczyna_Neumann_big.png

Platforma Obywatelska zaapelowała, by komisja śledcza do spraw Amber Gold zajęła się jednocześnie sprawą SKOK-ów. Sławomir Neumann, przewodniczący Klubu Platforma Obywatelska zapowiedział, że taka poprawkę do projektu uchwały Sejmu ws. powołania komisji posłowie Platformy zamierzają złożyć jeszcze w środę.

Sławomir Neumann wyraził zaniepokojenie, że komisja śledcza ws. Amber Gold będzie mieć czysto polityczny charakter, a jest nim ściganie byłego premiera, szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska i próba przyklejenia go do sprawy piramidy finansowej. - Zastanawiający jest także kontekst powołania tej komisji. Prokuratorem generalnym jest Zbigniew Ziobro i prokuratura w całości podlega politykom Prawa i Sprawiedliwości – zauważył przewodniczący.

Odnosząc się do wniosku o rozszerzenie komisji o aferę SKOK-ów przewodniczący zaznaczył, że „jeśli PiS chce zajmować się Amber Gold i wyjaśnianiem sprawy piramidy finansowej, to taka samą lub większą sprawą i znacznie większą aferą finansową jest ta, związana ze SKOK-ami i ponad 4 miliardami złotych, które ten system już pochłonął z naszych wszystkich składek, z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego”.

- Determinacja PiS w powołaniu komisji śledczej ds. Amber Gold jest zaskakująca, ponieważ tą sprawą dynamicznie zajmuje się prokuratura, a od marca przed gdańskim sądem toczy się proces twórców firmy - jej prezesa Marcina P. i jego żony, Katarzyny P. – zwrócił uwagę Sławomir Neumann.

Izabela Leszczyna z Komisji Finansów Publicznych zasygnalizowała, że „skoro PiS chce obnażyć mechanizmy, które pozwoliły instytucjom finansowym oszukiwać tysiące Polaków, to konieczne jest poszerzenie zakresu prac komisji do spraw Amber Gold o działanie SKOKO-ów”. - To przez niegospodarność, złe zarzadzanie i tzw. koleżeński nadzór w SKOK-ach wypłynęło z nich ponad 5 mld złotych.

wł/pap


bg Image