28.6.16_Schetyna_big.png

- Brytyjczycy poszli w tę stronę polityki, którą prowadzi w Polsce PiS: szukania wrogów, przeciwników, a nie partnerów i przyjaciół. Szukania konfliktu i narzucania takiej powszechnej narracji, jak źle jest w Europie - zwrócił uwagę przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna na konferencji prasowej w Brukseli, przed spotkaniem Europejskiej Partii Ludowej i szczytem UE.

Przewodniczący podkreślił, że "to, co zdarzyło się w Wielkiej Brytanii, jest czymś złym dla Europy, ale także dla Polski". Argumentował, że "odepchnięcie Trójkąta Weimarskiego i postawienie na egzotycznych sojuszników w Londynie, czy Budapeszcie", to degradacja polskiego wpływu na politykę europejską. "To jest droga, którą wybrali Brytyjczycy, droga na obrzeża UE, w perspektywie poza UE" - wskazał.

Grzegorz Schetyna odniósł się do propozycji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, by w odpowiedzi na Brexit wypracować nowy traktat europejski. "To coś kompletnie absurdalnego. To ciąg dalszy takiego political fiction, które w polityce europejskiej uprawia PiS. Nie mamy partnerów w Europie; ci, którzy byli, chcieli z nami współpracować, współpracować z PiS, dzisiaj Europę opuszczają" - mówił.

Przewodniczący poinformował, że sobotnia Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej we Wrocławiu przeprowadzi debatę o przyszłości polskiej polityki europejskiej i miejsca naszego kraju w Europie po Brexicie.

- Respektujemy decyzję Wielkiej Brytanii, ale chcemy, aby rząd brytyjski doprowadził do jasności - Wielka Brytania nie może być i nie być w UE - powiedział Przewodniczący Polskiej delegacji w Europejskiej Partii Ludowej, poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Lewandowski.

- Najpierw negocjacje warunków wyjścia, potem te dotyczące nowych relacji Unia Europejska - Wielka Brytania - to musi przebiegać w tej kolejności, nie równolegle - wskazał. - Oczekujemy, że rząd Wielkiej Brytanii otrząśnie się z szoku, który sam spowodował i zacznie rządzić. Przeciąganie, gra na czas będzie generowało kolejne straty - dodał Janusz Lewandowski.

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska przypomniał, że PO zaproponowała "debatę w polskim Sejmie, aby porozmawiać o polskich propozycjach i polskiej roli po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE". - Rząd nie może uciekać przed tą debatą. Wraz z głosowaniem za Brexit polityka europejska PiS zbankrutowała - zaznaczył.

wł/pap


bg Image