24.6.16_Schetyna_big.png

Platforma Obywatelska zaangażuje się w ochronę integralności UE i będzie bronić pozycji Polski w Unii - podkreślił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna komentując wyniki brytyjskiego referendum. Dodał, że to "smutny dzień dla Europy, czarny czwartek dla polityki europejskiej".

"Jesteśmy i będziemy w Europie. Platforma Obywatelska będzie dawać gwarancje zaangażowania w ten najtrudniejszy projekt ochrony integralności Unii Europejskiej" - powiedział przewodniczący.

Poinformował, że w najbliższy wtorek uda się wraz z przewodniczącym Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomirem Neumannem i innymi współpracownikami do Brukseli, gdzie będą rozmawiać o Brexicie z liderami europejskiej chadecji.

"Będę na szczycie Europejskiej Partii Ludowej; będę z liderami europejskiej chadecji i europejskiej prawicy rozmawiać o następnych scenariuszach" - wyjaśnił.

"Musimy przygotować się na scenariusze, w których Unia Europejska będzie musiała obronić swoją tożsamość, integralność, skuteczność, swoją europejską solidarność" - zapowiedział.

Zwrócił uwagę, że Brexit to efekt tego, iż polityka europejska i światowa stała się "zakładnikiem partykularyzmów partyjnych i polityki wewnętrznej". "Tak się stało w Wielkiej Brytanii, tak się może stać także w Polsce" - przestrzegał.

Podkreślił, że Polska musi się teraz przygotować na nową sytuację w UE. "Musimy wiedzieć, jak budować pozycję Polski i Polaków, jak chronić nasze poczucie bezpieczeństwa, jak wpływać na politykę europejską. Mówiliśmy od miesięcy, że w Unii Europejskiej trzeba szukać partnerów, przyjaciół, a nie wrogów i przeciwników" - zaznaczył przewodniczący.

Zasygnalizował, że PiS prowadzi politykę zagraniczną "w konflikcie". "Dzisiaj rano najważniejszy i strategiczny partner polityki Jarosława Kaczyńskiego opuszcza Unię Europejską. To jest dla nas wielkie ostrzeżenie" - wskazał.

Czwartkowe referendum rozstrzygnęło o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Według podanych w piątek ostatecznych wyników, 51,9 proc. Brytyjczyków, którzy wzięli udział w referendum, opowiedziało się za opuszczeniem przez ich kraj UE.

wł/pap


bg Image