22.6.16_Wojcik_Cichon_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli, że złożą wniosek o zwołanie połączonych komisji: administracji i spraw wewnętrznych oraz finansów publicznych, aby rząd mógł poinformować o sytuacji na granicach, w związku z akcją protestacyjną celników.

"Złożymy dzisiaj wniosek o zwołanie połączonych komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz finansów publicznych po to, aby uzyskać informacje (od rządu), jak wygląda sytuacji na granicach. Abyśmy mogli usłyszeć, w jaki sposób w tym momencie realizowane są odprawy i abyśmy mogli przekonać się, czy bezpieczeństwo naszego kraju na granicy jest zapewnione" - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, poseł Marek Wójcik na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak zaznaczył, informacje, które docierają z granicy są niepokojące. "Obawiamy się że w związku z konfliktem rządu z celnikami i wymuszaniem na celnikach przepuszczania tirów bez kontroli, dochodzi do sytuacji, która naraża nasze bezpieczeństwo w czasie szczególnym, bo w czasie, w którym przygotowujemy się do Światowych Dni Młodzieży" - podkreślił Marek Wójcik.

Również poseł Janusz Cichoń wyraził niepokój "związany z bezpieczeństwem naszych granic, ze względu na spór, który ciągle trwa między rządem, a służbą celną". Zwrócił uwagę, że spór rządu z celnikami przenosi się nasze bezpieczeństwo.

Celnicy protestują przeciwko planowanemu włączeniu ich służby do Krajowej Administracji Skarbowej. Według planów rządu, polska skarbówka miałaby zacząć działać w skonsolidowanej instytucji pod nazwą Krajowa Administracja Skarbowa. Miałyby ją tworzyć połączone służby celne, izby skarbowe i urzędy kontroli skarbowej.

Jak podało radio RMF FM, szef Służby Celnej w związku z protestami funkcjonariuszy wprowadził 3. stopień zagrożenia w 4-stopniowej skali. Pismo z odpowiednimi zaleceniami - jak podało radio - trafiło do wszystkich dyrektorów izb i oddziałów celnych w kraju. Radio ustaliło, że m.in. urlopy mają być udzielane celnikom tylko i wyłącznie przez dyrektorów oddziałów i to po sprawdzeniu, czy są to na pewno urlopy planowane - w przypadku braków kadrowych urlopy mają być wstrzymane.

wł/pap


bg Image