c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_czerwiec_2016_15.6.16_Schetyna_big.png

W poniedziałek w Sejmie odbędzie się konferencja programowa o samorządzie, gdzie Platforma Obywatelska zaproponuje m.in. dalszą decentralizację władzy w Polsce. W konferencji wezmą udział samorządowcy i eksperci z całej Polski.

"Będziemy mówić o władzy samorządowej, podkreślając przy tym, że reforma samorządowa z 1990 roku dała wyjątkowy system władzy w Polsce, bo jest ona blisko ludzi i jest sukcesem 27 lat transformacji w Polsce" - wskazał w rozmowie z PAP przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. "Chodzi tutaj o przekazanie instytucjom samorządowym - wojewódzkim, miejskim, starostwom tych kompetencji, którymi dysponują obecnie wojewodowie" - wyjaśnił.

"To, co dziś się dzieje to ewidentny zamach na samorządność w Polsce, bo z jednej strony pojawiają się inicjatywy i pomysły ograniczenia finansowania samorządów w Polsce, z drugiej - przenoszone są na nie kolejne kompetencje, z którymi samorząd sam sobie nie poradzi, bo nie ma wystarczających przychodów. Dotyczy to np. odpowiedzialności za długi, które generują szpitale" - powiedział PAP Sekretarz Generalny Platformy Obywatelskiej Stanisław Gawłowski.

W Platformie Obywatelskiej trwają prace nad nowym, całościowym programem partii, zatytułowanym "Polska Obywatelska 2.0". Przewodniczący Rady Programowej Tomasz Siemoniak poinformował, że pierwsze propozycje do nowego programu już są, jednak mają być stopniowo odsłaniane podczas szesnastu konwencji regionalnych Platformy Obywatelskiej.

wł/pap


bg Image