9.6.16_Schetyna_big_a.png

- Nie damy się ograć w sprawie Trybunału Konstytucyjnego - powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna podczas sejmowej debaty nad trzema projektami ws. Trybunału Konstytucyjnego, nawiązując do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że "trzeba grać ostro". "To wszystko, co się dzieje wokół TK, jest jednym wielkim faulem ze strony PiS" - dodał.

"Faulujecie nie tylko sędziów, prezesa, prawo, ale i Polaków, i to Polacy widzą" - podkreślił. "Przestańcie faulować. Sport, tak jak polityka, powinny być fair. Nie faulujcie; grajcie fair" - powiedział.

"Was nie interesuje żaden inny projekt niż własny; to wszystko jest udawane" - zauważył Grzegorz Schetyna. Dodał, że projekt PiS odbiera niezależność TK. "I o to wam tylko w tym wszystkim chodzi" - zaznaczył.

Występujący również w imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Borys Budka podkreślał, że projekt PiS to "żaden kompromis, bo tylko i wyłącznie ma odwlekać w czasie to, o czym marzy prezes Jarosław Kaczyński: żeby się pozbyć prezesa (TK, Andrzeja) Rzeplińskiego, który wielokrotnie stał na straży niezależności polskich sądów".

Poseł wskazał, że gdyby PiS chciało kompromisu ws. TK, to prezydent zaprzysiągłby trzech sędziów TK z października ubiegłego roku, a premier opublikowałaby wyroki TK.

"Ta ustawa nie rozwiązuje żadnego istotnego problemu, który powstał przez was" - mówił o projekcie PiS. Relacjonował, że zawiera on szereg rozwiązań, które TK już uznał za niezgodne z konstytucją. Wyjaśnił, że chce zablokować TK "kolejkowaniem spraw tylko po to, by te wszystkie niekonstytucyjne akty prawne, które państwo przeprowadzacie przez parlament, nie mogły być przez TK skontrolowane". "Robicie wszystko, by wprowadzić państwo totalne" - dodał.

"Nieprawdą jest, że ustawa o TK z czerwca ub.r. potrzebuje naprawy; naprawy potrzebuje PiS; naprawy potrzebuje Jarosław Kaczyński" - powiedział Borys Budka. "Jeśli ktoś na własną ojczyznę patrzy jak na pole bitwy, nie zasługuje, by udawać, że jest patriotą" - dodał, nawiązując do słów prezesa PiS, że "gdybyśmy się cofnęli, to byłaby kapitulacja".

Trzeci przedstawiciel klubu Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza zaznaczył, że projekt PiS to kolejna "porcja jadu, trucizny, która ma sparaliżować TK".

wł/pap


bg Image