c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_czerwiec_2016_6.06.2016_Budka_big.png

- W tym tygodniu czeka nas kolejna odsłona rzekomego poszukiwania kompromisu przez PiS w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Partia rządząca złożyła do Marszałka Sejmu wniosek o rozszerzenie obrad tego posiedzenia. Tak na prawdę przedłożone przez PiS ustawowe rozwiązanie nie rozwiązuje sytuacji – powiedział podczas briefingu prasowego w Sejmie Borys Budka, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Borys Budka podkreślił, że propozycja nie „odnosi się do kwestii niezgodnego z konstytucja przetrzymywania w poczekalni przez Andrzeja Dudę trzech legalnie wybranych sędziów do Trybunału i absolutnie nie rozwiązuje braku publikacji kolejnych orzeczeń”.

- Rozwiązania ustawowe, które proponuje PiS pogłębią istniejący chaos – zaznaczył poseł. Zwrócił uwagę, że wiele elementów w niej zawartych jest niezgodnych z Konstytucją.

Zawiera propozycję by prezydent i MS mógł w jawny sposób ingerować. w postępowanie przed TK.

Borys Budka wyraził zaniepokojenie, że w projekcie znajduje się zapis umożliwiający prezydentowi i Ministrowi Sprawiedliwości ingerencję w postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym. - Niezależność władzy sądowniczej polega na tym, że władza ustawodawcza i sądownicza nie mogą wpływać na sprawy sądów i TK – dodał poseł.

- Propozycje są tylko grą na czas co dostrzega KE, rynki finansowe i cała gospodarka. Taka propozycja nie może rozwiązać żadnego problemu – zauważył wiceprzewodniczący.

Poseł przypomniał, że w czerwcu ubiegłego roku została uchwalona ustawa, która w nowoczesny sposób reguluje działanie Trybunału. Ta ustawa nie wymaga żadnych korekt - dodał.

wł/pap


bg Image