1.6.16_Kidawa_Neumann_big1.png

- Po raz kolejny będziemy przypominać, świętować. Przez te 27 lat Polacy cieszyli się tego dnia, że udało im się osiągnąć coś, co wydawało się niemożliwe - że w sposób pokojowy udało nam się obalić jeden z najokropniejszych reżimów, że udało nam się zacząć budować wspaniały, nowoczesny kraj - mówiła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska na konferencji prasowej w Sejmie. Posłanka przypomniała, że "w 2013 roku, z inicjatywy PO Sejm RP przyjął uchwale ustanawiającą dzień 4 czerwca dniem Wolności i Praw Obywatelskich". - Dzień ten powinien nas jednoczyć. Pamiętajmy, że o wolność trzeba dbać i ją pielęgnować - w ten dzień powinniśmy być razem - podkreśliła wicemarszałek Sejmu.

Małgorzata Kidawa-Błońska zwróciła uwagę, że przed dwoma laty, na zaproszenie ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, na obchody 25-lecia polskiej wolności przyjechało wielu światowych przywódców, w tym prezydent USA Barack Obama.

Przewodniczący Klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann wyraził rozczarowanie, że w najbliższą sobotę nieobecny w kraju będzie prezydent Andrzej Duda. "Przykro nam, że tego dnia z Polakami nie będzie prezydenta RP Andrzeja Dudy - wybrał sobie w tym terminie wyjazd zagraniczny zamiast być razem z nami i razem z Polakami świętować najważniejszy dzień w nowoczesnej historii Polski" - powiedział. Sławomir Neumann zauważył, że wbrew deklaracjom Andrzeja Dudy z kampanii wyborczej, "lubi być wśród ludzi, ale tylko swoich" i "nie chce spotykać się z Polakami, którzy czasami mają inne zdanie".

"Liczyliśmy, że prezydent będzie mógł tego dnia razem z Polakami w Polsce świętować. My, jako Platforma Obywatelska, zachęcamy i zapraszamy wszystkich Polaków do uczestnictwa w tych kilkudziesięciu imprezach, które w Polsce organizuje Komitet Obrony Demokracji, organizują byli prezydenci. To są marsze, wiece, pikniki obywatelskie. Zapraszamy wszystkich Polaków, wszystkich członków i sympatyków Platformy do czynnego udziału w tych imprezach" - powiedział przewodniczący.

"Razem pokażmy, że umiemy się cieszyć z tych dokonań sprzed 27 lat" - zachęcał. Zapowiedział, że politycy Platformy Obywatelskiej wezmą udział w imprezach organizowanych przez KOD. Lider Platformy Grzegorz Schetyna ma być obecny na wiecu w Legnicy; była premier Ewa Kopacz - w Warszawie.

W sobotę ulicami stolicy przejdzie marsz KOD pod hasłem: "Wszyscy dla Wolności". Wśród uczestników mają być byli prezydenci Bronisław Komorowski oraz Aleksander Kwaśniewski. Sobotni marsz KOD w Warszawie jest częścią ogólnokrajowej akcji upamiętniającej wybory z 1989 r. Podobne i imprezy mają odbyć się w około 20 miastach w Polsce, a także poza granicami naszego kraju, m.in.: we Francji, w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie. 4 czerwca to Dzień Wolności i Praw Obywatelskich obchodzony w rocznicę pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku.

wł/pap


bg Image