c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_maj_2016_20.05.2016_Schetyna_big.png

- Polska się za panią wstydzi za to, co pani powiedziała, sprofanowała pani konstytucję - powiedział przewodniczący Grzegorz Schetyna, odnosząc się do sejmowego wystąpienia premier Beaty Szydło dotyczącego informacji rządu w sprawie komunikatu Komisji Europejskiej o sytuacji w Polsce, w którym premier zarzuciła politykom opozycji, że "podważają polską suwerenność".

KE poinformowała w środę, że pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans przedstawił wyniki rozmów na temat TK prowadzonych od 13 stycznia z władzami polskimi w związku z prowadzoną wobec Polski od stycznia procedurą ochrony państwa prawa. Kolegium komisarzy przeanalizowało projekt opinii dotyczącej praworządności i upoważniło Timmermansa do jej przyjęcia "do dnia 23 maja, chyba że polskie władze podejmą wcześniej znaczące działania zmierzające do usunięcia zastrzeżeń przedstawionych przez Komisję Europejską".

"To nie jest dobry dzień dla polskiej demokracji, polskiego parlamentu, polskiej polityki, to nie jest dobry dzień dla Polski, mówię to z przykrością" - powiedział Grzegorz Schetyna. Jak zaznaczył, "głos premier był kompromitujący".

"Chcę pani powiedzieć, z przykrością, bo byłem przekonany, że po 1989 roku nikt z nas nie będzie mógł tak powiedzieć o polskim premierze - Polska się za panią wstydzi po tym, co pani tu (w Sejmie) powiedziała" - podkreślił.

Premier Szydło w swoim sejmowym wystąpieniu m.in. zarzuciła politykom Platformy, PSL i Nowoczesnej, że z "nieukrywaną radością" przyjmują informacje o tym, że niektóre instytucje europejskie podejmują działania przeciwko Polsce. "Podważacie państwo polską suwerenność, z satysfakcją przyjmujecie fakt, że Polska jest atakowana, że się źle mówi o Polsce" - mówiła Szydło do polityków opozycji.

Grzegorz Schetyna wskazał, że szefowa rządu "sprofanowała konstytucję". "Zrobiła to pani na oczach całej Polski i całej Europy. Prawda boli" - powiedział. "Żadne zaklinanie rzeczywistości i obrażenie, przywoływanie Targowicy (nie pomogą), to wy jesteście Targowicą, bo wy się tak zachowujecie" - zwrócił się Grzegorz Schetyna do polityków PiS.

Przewodniczący zasygnalizował również, że politycy partii rządzącej "nie szanują polskiej historii". "Bo pani mówi o tym, że tysiące, setki tysięcy, miliony Polaków ginęły przez ostatnie dziesięciolecia, przez stulecia, przez wieki; ale ginęły dlatego, żeby Polska była w Europie, a nie żeby była przeciw Europie" - podkreślił, zwracając się do premier. 

W czasie wystąpienia Grzegorza Schetyny salę obrad opuścili posłowie PiS i przedstawiciele rządu.

- Nie przestrzegacie zasad konstytucji w Polsce; kłamstwo jest symbolem waszych rządów - mówił podczas debaty przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann. Zwracając się do premier Beaty Szydło powiedział, że za niepublikowanie wyroku TK czeka ją Trybunał Stanu.

Dodał, że nie ma "kompromisów w przestrzeganiu prawa". "Na to nie będzie nigdy zgody. Na taki kompromis, że zalegalizujemy wasze łamanie prawa. Nie będzie takiej zgody. Opublikować wyrok Trybunału to jest pani obowiązek, od tego nie ma ucieczki" - powiedział.

Przewodniczący klubu podkreślił, że rządzący "okłamują swoich sojuszników". "Kłamaliście w Parlamencie Europejskim, okłamujecie Komisję Europejską, okłamujecie naszych sojuszników w Stanach Zjednoczonych, to jest wasza polityka zagraniczna. Za chwilę nikt nie będzie się z wami spotykał. Wyjazdy i zdjęcia z pomnikami na ławeczkach to będzie polska polityka zagraniczna prowadzona przez Prawo i Sprawiedliwość" - zaznaczył, nawiązując do wizyty Beaty Szydło w Stanach Zjednoczonych.

Sławomir Neumann odniósł się też do ubiegłotygodniowej wypowiedzi w Sejmie ministra skarbu Dawida Jackiewicza - podczas przedstawiania wyników raportu z rządów koalicji PO-PSL - dotyczącej rzekomo złotego mercedesa, którego miał zażyczyć sobie prezes jednej ze spółek, ale okazało się, że takiego auta nie było.

"To jest symbol, to jest wasz symbol, bo to nieprawdziwy złoty mercedes, bo to kłamstwo, kłamstwo jest symbolem waszych rządów, kłamiecie cały czas" - powiedział.

wł/pap


bg Image