19.5.16_Pomaska_Mozdzanowska_Truskolaski_big.png

Z inicjatywy Platformy Obywatelskiej przedstawiciele wszystkich klubów opozycyjnych zwrócili się o zwołanie na piątek (20 maja) posiedzenia sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej.

Rząd powinien poinformować jakie ewentualne kroki podejmie w sprawie ogłoszonego w środę stanowiska Komisji Europejskiej - zaznaczyli na konferencji prasowej w Sejmie posłowie z opozycji. KE dała Polsce czas do poniedziałku na podjęcie działań zmierzających do usunięcia zastrzeżeń dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, wskazując, że jeśli do tego dnia to się nie stanie, przyjęta zostanie opinia dotycząca praworządności w naszym kraju.

O wniosku, który został skierowany w czwartek do przewodniczącej sejmowej Komisji ds. UE Izabeli Kloc z PiS poinformowali na wspólnej konferencji prasowej: Agnieszka Pomaska z Platformy Obywatelskiej, Andżelika Możdżanowska z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Krzysztof Truskolaski z Nowoczesnej.

"Złożyliśmy wniosek o nadzwyczajne i pilne zwołanie posiedzenia komisji ds. Unii Europejskiej. Chcemy, żeby to posiedzenie odbyło się najpóźniej do piątku" - powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji do Spraw Unii Europejskiej Agnieszka Pomaska. Jak dodała, celem obrad komisji miałaby być informacja rządu na temat tego, jakie działania zamierza podjąć w związku ze środowym stanowiskiem KE.

"My nie mamy wiedzy na ten temat - mamy wrażenie, że polski rząd toczy jakąś grę z Komisją Europejską, a także z polskimi parlamentarzystami. Oczekujemy w trybie pilnym takiej informacji" - podkreśliła Agnieszka Pomaska. Zadeklarowała, że opozycja jest gotowa, by pracować 24 godziny na dobę, tak by do poniedziałku "naprawić" sytuację wokół TK. "Chcemy silnej pozycji Polski w UE, na świecie i nie pozwolimy PiS tego odebrać, stąd taki wniosek" - dodała.

"Czy to prawda, że pani premier Beata Szydło rozmawiała z panem Timmermansem co tak naprawdę ustalili i czy do poniedziałku 23 maja tak, jak zapowiedziała KE, spór o TK zostanie w Polsce rozwiązany?" - pytał poseł Krzysztof Truskolaski z Nowoczesnej.

Andżelika Możdżanowska wyjaśniła, że do poniedziałku jest jeszcze czas, by znaleźć rozwiązanie sporu wokół TK. "Dzisiaj wojna domowa Polakom nie służy, zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej" - podkreśliła posłanka PSL.

Agnieszka Pomaska poinformowała, że pod wnioskiem o zwołanie posiedzenia Komisji ds. UE podpisało się 18 posłów opozycji: PO, PSL, Nowoczesnej i Kukiz'15.

wł/pap


bg Image