9.5.16_Kidawa_Neumann_big3.png

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann podziękowali na konferencji prasowej w Sejmie wszystkim współorganizatorom i uczestnikom marszu, który przeszedł w sobotę ulicami Warszawy. Podkreślali, że była to największa tego typu demonstracja w wolnej Polsce.

Marsz pod hasłem "Jesteśmy i będziemy w Europie" współorganizowała Platforma Obywatelska, Komitet Obrony Demokracji oraz inne partie opozycyjne.

"Chcieliśmy dzisiaj podziękować wszystkim, którzy byli na tym największym, wspaniałym, optymistycznym, błękitnym marszu. Ten marsz pokazał, że ludzie chcą być razem, chcą pokazywać, że przestrzegają tych samych wartości" - powiedziała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jak zaznaczyła, ważne że na marsz przyjechali ludzie z całej Polski. "Właściwie nie było miejscowości w Polsce, z której nie byliby ludzie optymistycznie nastawieni do świata, ludzie, którzy chcą razem działać. To był wielki wysiłek wszystkich, że poświęcili ten czas, że dali tę bardzo pozytywną energię" - mówiła.

Przewodniczący klubu Sławomir Neumann podziękował z kolei za współorganizację marszu Komitetowi Obrony Demokracji i pozostałym partiom opozycyjnym. "To było wielkie, wielkie przedsięwzięcie, największy marsz z wolnej Polsce, chociaż różnie niektórzy liczą, ale (mam) apel do tych, którzy liczą, szczególnie ze strony obozu rządowego: przestańcie liczyć maszerujących, a liczcie się z ich zdaniem" - powiedział. "To naprawdę wszystkim wyjdzie na zdrowie i będziemy mogli spokojnie w Polsce żyć bez potrzeby wychodzenia na ulicę" - dodał.

Przewodniczący zasygnalizował, że "w sobotę, 7 maja, na Placu Piłsudskiego i w trakcie przemarszu do Jarosława Kaczyńskiego i do PiS przemówił suweren". "Suweren, na którego tak wielokrotnie powołuje się PiS. Ten suweren mówi do nich prosto: publikujcie wyrok, przestrzegajcie prawa, szanujcie konstytucję" - mówił polityk.

"To jest przesłanie suwerena dla Jarosława Kaczyńskiego, to jest przesłanie także PO, licząc na to, że ten marsz i być może kolejne, które będą w przyszłości, zmuszą do zmiany zdania Jarosława Kaczyńskiego i do przestrzegania konstytucji przez pana prezes, panią premier i pana prezydenta" - wskazał. 

wł/pap


bg Image