5.5.16_Grabiec_Witczak_big1.png

Propozycja Komisji Europejskiej w sprawie podziału uchodźców jest zła i powinna zostać odrzucona przez polski rząd – powiedzieli podczas konferencji prasowej w Sejmie posłowie Jan Grabiec i Mariusz Witczak. Zaapelowali do premier Beaty Szydło, by rząd wystąpił z własną inicjatywą w tej kwestii.

Komisja Europejska zaproponowała reformę unijnej polityki azylowej. Zakłada ona wprowadzenie stałego systemu dystrybucji uchodźców, który byłby uruchamiany automatycznie w sytuacji kryzysowej.

„Uważamy, że ta propozycja jest propozycją złą - propozycją, która powinna być odrzucona przez polski rząd, a przede wszystkim - co najważniejsze - propozycja, która powinna być wcześniej, przed jej oficjalnym ogłoszeniem - konsultowana w grupie najważniejszych państw UE” – zwrócił uwagę Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej.

Propozycja Komisji Europejskiej jest niekorzystna ze względu na czerwcowe referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie wyjścia z UE. Zgłaszanie tego rodzaju nieprzemyślanych i nie do końca skonsultowanych propozycji może zagrozić jedności Unii Europejskiej, ale z całą pewnością narusza też interesy Polski.

Poseł Mariusz Witczak podkreślił, że „pośrednio” za „złą” propozycję Komisji Europejskiej odpowiada PiS. Poseł zauważył, że rządow Beaty Szydło wykazuje się brakiem aktywności w Unii Europejskiej. „Mówię tutaj o polityce kuluarowej i o konsultacjach, które powinny mieć miejsce, włącznie z uczestnictwem Polski. Zachodzi zasadnicze pytanie - albo PiS wycofało się z tego typu konsultacji, albo PiS, przez to, że łamie standardy unijne, nie jest traktowane jako partner w UE” - zaznaczył poseł. Jak dodał, tego typu propozycja, jak ta, nie pojawiłaby się w czasie rządów Platformy Obywatelskiej.

Politycy Platformy Obywatelskiej zaapelowali do premier Beaty Szydło o „większą aktywność dyplomatyczną” w sprawie problemu rozdziału uchodźców. „Przydałaby się polska propozycja w tej kwestii, a nie tylko wyczekiwanie na rozwiązania, które zaproponuje Bruksela” - dodał Jan Grabiec. Zapowiedział, że przeciwdziałać środowej propozycji KE mają zamiar europosłowie Platformy.

wł/pap


bg Image