26.4.16_Budka_big.png

"Dobrze się dzieje, gdy Polska obywatelska, gdy Polska samorządowa chce bronić konstytucji. Dobrze się dzieje, gdy obywatele podkreślają, jak ważne jest prawo" - mówił na briefingu prasowym w Sejmie wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka, odnosząc się do postanowienia Rady Miasta Poznania, która zadecydowała o respektowania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Podobne stanowiska podjęła w ubiegłym tygodniu także Rada Warszawy i Rada Miejska w Łodzi.

Poseł zaapelował o to, by podobne stanowiska zajmowały również inne rady gmin, miasta, powiaty i sejmiki województw.

"Wierzę, że pani premier Beata Szydło wreszcie wysłucha tego głosu obywateli, a nie będzie używała podległych wojewodów do tego, by wkraczać w autonomię samorządu terytorialnego" - mówił polityk. Jak zapowiedział, w środę podobną uchwałę o stosowaniu się do orzeczeń TK przyjmie prawdopodobnie również rada miejska w Słupsku.

Borys Budka wyraził jednocześnie niepokój w związku z zapowiedziami, iż wojewodowie mogą unieważniać uchwały tylko dlatego, "że są one sprzeczne z linią jednej partii". "To kpina z państwa prawa, to kpina z polskiej samorządności, to przede wszystkim kolejne uderzenie w samorządy" - podkreślił. Jak zaznaczył, w przypadkach uchylania uchwał przez wojewodów, samorządy będą mogły odwoływać się do sądów administracyjnych. "Ale w tej sprawie najważniejsze jest to, żeby Polska samorządowa pokazała, że nie ma zgody na łamanie konstytucji" - dodał.

"Najważniejsze jest, że rada może wypowiadać się w każdej sprawie, która dotyczy działalności, szeroko pojmowanej, samorządu. Oczywiście, czym innym jest wywołanie skutku prawnego, ale nawet jeśli tego typu działania nie wywołują skutków prawnych, to mają one dużo szerszy wymiar, wymiar symboliczny" - wskazał Borys Budka.

wł/pap


bg Image