25.4.16_Nykiel_big.png
Poseł Platformy Obywatelskiej, prof. zw. dr hab. Włodzimierz Nykiel to wybitny znawca prawa, w szczególności finansowego i podatkowego. Od 2007 r. kieruje Katedrą Materialnego Prawa Podatkowego Uniwersytetu Łódzkiego, z którym jest związany od czasów studiów. Od 2008 r. pełni funkcje rektora tej uczelni.
 
Konsultant licznych instytucji publicznych i pozarządowych, takich jak International City Management Association w Waszyngtonie (1991–1992), Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego (1995–1996), członek Europejskiego Stowarzyszenia Profesorów Prawa Podatkowego, a także Board of Trustees w International Bureau of Fiscal Documentation w Amsterdamie. Od 2002 r. należy do International Fiscal Association; w latach 2005 – 2011 wybierany do zarządu (Executive Committee) tej organizacji.
 
Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice.
 
Uroczystość wręczenia tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego dla profesora Włodzimierza Nykiela odbyła się podczas posiedzenia senatu tej uczelni w Auli Leopoldyńskiej.
 
- To wielki dzień w moim życiu, okazja do podsumowań i podziękowania rodzinie, która zawsze mnie wspierała - mówił prof. Włodzimierz Nykiel, nie kryjąc wzruszenia.
 
Dodał, że "każdy uniwersytet powinien mieć wizję rozwoju, którą będzie konsekwentnie realizować. W dydaktyce musimy położyć nacisk na samodzielne rozwiązywanie problemów przez studentów i łączenie nowoczesnych metod nauczania z tymi tradycyjnymi".
 
- Musimy podjąć działania zmierzające do przyciągnięcia na nasze uczelnie studentów zagranicznych i zwiększenie aktywności w zakresie zdobywania funduszy na badania - zaznaczył.

bg Image