20.4.16_Brejza_Grabiec_big.png

Polska spadła o 29 oczek i zajmuje 47. miejsce w rankingu wolności prasy - wynika z zestawienia publikowanego przez organizację Reporterzy bez Granic (RsF). Do wyników raportu odnieśli się na konferencji prasowej w Sejmie posłowie: Jan Grabiec i Krzysztof Brejza.

Według RsF w Polsce zagrożona jest "wolność mediów i pluralizm". Organizacja pisze w raporcie, że "krótko po wygranych wyborach w 2015 r. konserwatywny PiS przyjął ustawę medialną upoważniającą rząd do powoływania i odwoływania szefów państwowego radia i telewizji".

"Zgodnie z drugą przygotowywaną ustawą kontrakty wszystkich pracowników tych mediów miałyby być rozwiązane" - dodano. Ponadto "Komisja Europejska, zaniepokojona, czy członek Unii Europejskiej nie narusza podstawowych wartości UE, wszczęła procedurę mającą na celu zapewnienie poszanowania praworządności w Polsce" - głosi raport.

Rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec podkreślił, że spadek Polski w tym rankingu jest "dramatyczny". "Jest to bardzo ważna i jednocześnie smutna wiadomość obrazująca i ilustrująca to, co dzieje się w ostatnich miesiącach w mediach w Polsce; jak wygląda +dobra zmiana+ w zakresie funkcjonowania mediów" - mówił.

Zwrócił uwagę, że obecnie informacje, jakie docierają do obywateli są "informacjami selekcjonowanymi". "Nie ma prawdziwej wolności słowa bez wolności czwartej władzy, jaką są media, zwłaszcza media publiczne" - powiedział.

Poseł Krzysztof Brejza zaznaczył, że gdy Platforma Obywatelska oddawała władzę w 2015 r., "Polska w tym rankingu zajmowała bardzo wysokie - 18. miejsce, wyprzedzając m.in. Australię i Wielką Brytanię". "Po kilku miesiącach +dobrej zmiany+ w mediach, tego +skoku+ na media publiczne w Polsce i tworzenia mediów rządowych, Polska traci blisko 30 miejsc w tym rankingu" - wskazał.

"Można powiedzieć, że nie jest jeszcze tak źle, bo w 2006 r., w środku rządów PiS byliśmy na miejscu 58." - przypomniał. Publikowana od 2002 roku ocena stanu wolności prasy w 180 państwach świata opiera się na kilku wskaźnikach, jak pluralizm i niezależność mediów, ramy prawne, autocenzura czy transparentność.

wł/pap


bg Image