19_4_16_Schetyna_big.png

- Prezydent Andrzej Duda poddał się, wywiesił białą flagę, potwierdził podległość wobec prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, odnosząc się do zapowiedzi odebrania przez prezydenta ślubowania od nowego sędziego TK.

Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski poinformował, że Duda odbierze przysięgę od zgłoszonego i wybranego przez PiS sędziego TK prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego. Jak mówił, stanie się to "w stosownym momencie".

Grzegorz Schetyna zwrócił uwagę, że prezydent "poddał się". "Po 208 godzinach od wystąpienia na Krakowskim Przedmieściu 10 kwietnia, dzisiaj wywiesza białą flagę i oddaje niezależność instytucji prezydenta RP; potwierdza swoją podległość prezesowi PiS. Mówię to z przykrością, bo to dotyczy nas wszystkich, naszego kraju, wszystkich jego obywateli" - zaznaczył przewodniczący.

Wskazał, że wyborowi sędziego towarzyszyło przestępstwo, a prokuratura - po zawiadomieniu Platformy Obywatelskiej - rozpoczęła w tej sprawie postępowanie sprawdzające. Podczas czwartkowego głosowania b. posłanka Kukiz'15 Małgorzata Zwiercan zagłosowała nie tylko za siebie, ale też w imieniu posła Kornela Morawieckiego.

"Jeżeli w takim kontekście i przy ewidentnym fałszerstwie - bo to nie próba fałszerstwa, tylko takie głosowanie, które jest po prostu przestępstwem - dochodzi do wyboru sędziego, naprawdę nie powinien prezydent Duda przyjmować od niego ślubowania" - zauważył Grzegorz Schetyna.

Zapowiedział, że Platforma Obywatelska będzie "egzekwować" od prokuratury działania wyjaśniające sprawę głosowania "na dwie ręce", a także "frekwencji, która nie zgadza się z liczbą oddawanych głosów w kolejnych głosowaniach". Jak dodał, chodzi o posłów PiS.

W poniedziałek wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Andrzej Halicki prezentował na konferencji prasowej zdjęcie z czwartkowego głosowania na wyborem sędziego TK, na którym widać 19 pustych miejsc w ławach zajmowanych przez klub PiS. Polityk pytał, gdzie głosowało tych 19 posłów Prawa i Sprawiedliwości; apelował, by wątpliwości te wyjaśnił marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Grzegorz Schetyna powtórzył, że Platforma Obywatelska oczekuje od marszałka Sejmu udostępnienia zapisu ze wszystkich kamer rejestrujących obraz na sali obrad. W poniedziałek przewodniczący klubu Sławomir Neumann po raz trzeci zwrócił się w tej sprawie do Kuchcińskiego. "Jeżeli nie ma tutaj problemu, to powinien to ujawnić i pokazać opinii publicznej. Nie ma lepszej drogi" - wskazał Grzegorz Schetyna.

Przewodniczący skomentował też poniedziałkową wypowiedź szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego o tym, że wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans nie został zaproszony do złożenia ponownej wizyty w Polsce. Wizytę taką zapowiadał na początku kwietnia sam Timmermans.

Przewodniczący zaznaczył, że "odmowa zaproszenia" Fransa Timmermansa to "niesłychana decyzja" szefa MSZ. "To nawet nie język dyplomacji, który nie dopuszcza takich zachowań, to zwykła ludzka przyzwoitość, racjonalność i szacunek do partnerów nie powala na takie zachowania" - powiedział.

Podkreślił, że Timmermans to nie tylko zastępca szefa Komisji, ale też Holender, czyli przedstawiciel kraju, który sprawuje obecnie prezydencję w UE, osoba nietuzinkowa, z wielką historią i przyjaciel Polski. "Potwierdził chęć przyjazdu do Polski, kontynuowania swojej misji i dowiedział się, usłyszał od ministra spraw zagranicznych, że taka wizyta jest nieplanowana. To jest nie tylko niegrzeczne, ale po prostu niemądre i szkodliwe dla naszego kraju" - mówił Grzegorz Schetyna.

Wiceszef KE był w Warszawie 5 kwietnia, aby przeprowadzić rozmowy w ramach rozpoczętej w styczniu przez KE procedury ochrony państwa prawa wobec Polski. Procedura związana jest z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Timmermans spotkał się wówczas z przedstawicielami rządu oraz prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim. Po tych rozmowach wyraził nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni będzie mógł odwiedzić Warszawę ponownie, aby kontynuować dialog.

wł/pap


bg Image