c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_kwiecien_2016_14.04.2016_Neumann_Halicki_big.png

Sejm nieoczekiwanie przyjął dziś rano dopisanie do porządku obrad 16. posiedzenia głosowania ws. wyboru nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, zgłoszonego przez PiS prof.  Zbigniewa Jędrzejewskiego.

We wtorek pozytywnie kandydaturę prof. Jędrzejewskiego zaopiniowała sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Podczas burzliwego posiedzenia komisji posłowie zadawali kandydatowi wiele pytań, jednak na większość z nich odmawiał odpowiedzi.

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że wybór nowego sędziego TK, pokazuje prawdziwe intencje PiS. Zwrócił uwagę, działania PiS spowodują "paraliż konstytucyjny w Polsce". "Cała opozycja apelowała do PiS, że jeśli rzeczywiście chcą szukać kompromisu, nie należy wybierać sędziego. Dzisiaj ta doga została zamknięta przez PiS" - podkreślił.

"Wybór dzisiaj nowego sędziego, to będzie prawdziwy paraliż Trybunału Konstytucyjnego, na to nie ma naszej zgody, protestujemy przeciwko temu, będziemy starali się zablokować ten wybór na sali sejmowej" - powiedział Sławomir Neumann. Jak dodał, jeśli PiS wybierze w czwartek sędziego TK, zablokuje jakiekolwiek możliwości rozwiązania konfliktu wokół Trybunału.

Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Andrzej Halicki zaznaczył, że wybór nowego sędziego TK jest nie tylko nierozsądną, ale także arogancką odpowiedzią na rezolucję Parlament Europejskiego. "To (wybór sędziego TK) po żółtej kartce, otrzymanej z Brukseli, głosowanie przeciwko Polsce. PiS samo sobie pokazuje czerwoną kartkę. Na to nie powinno być obojętności obywateli" – powiedział.

Parlament Europejski w przyjętej w środę rezolucji dotyczącej Polski ocenił, że paraliż TK zagraża demokracji, prawom człowieka i praworządności. W rezolucji wezwano polski rząd do "przestrzegania, opublikowania i pełnego oraz bezzwłocznego wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego" z 9 marca 2016 r., które dotyczyło zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o Trybunale, a także do wykonania orzeczeń TK z grudnia zeszłego roku.

wł/pap


bg Image