13_4_16_Zdrojewska_Rotnicka_Zdrojewska_big.png

Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska złożył w środę w Senacie projekt uchwały, w której zwraca się o poszanowanie wypracowanego w 1993 r. kompromisu ws aborcji. Senator Jadwiga Rotnicka zapowiedziała, że jej klub nie poprze żadnych zmian zmierzających do zaostrzenia prawa antyaborcyjnego. Identyczny w treści projekt uchwały złożyli we wtorek w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej. 

"To, z czym ostatnio mamy do czynienia, to jest wzmożenie zarówno strony konserwatywnej, jak i liberalnej do rozłożenia tego kompromisu, jaki już od 23 lat istnieje i jakiemu większość społeczeństwa przyznaje rację bytu. Chcemy, aby głos Platformy w tej materii wybrzmiał wyjątkowo wyraźnie iżby nie było wojen wokół tego tematu, bo to jest wojna ideologiczna i niczemu dobremu nie służy" - podkreśliła Jadwiga Rotnicka na konferencji prasowej. Senator wyjaśniła, że Platforma Obywatelska "ma przede wszystkim na uwadze dobro kobiet".  Zapowiedziała, że jeśli ustawa ws. wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji trafi pod obrady Senatu, wówczas jej klub opowie się przeciwko proponowanym zmianom.

Senator Maria Pańczyk-Pozdziej zaznaczyła, że wśród jej wyborców są zarówno "ortodoksyjni katolicy, jak i ludzie niewierzący". "Czy ja mam prawo stanowić takie prawo, które będzie faworyzowało tylko jedną grupę? Myślę, że nie mam" - powiedziała.

- Przygotowaliśmy tę uchwale też po to, żeby zapobiec wojnie wyniszczającej. Apelujemy, żeby zachować tę ustawę, która jest w tej chwili - mówiła senator Barbara Zdrojewska. Wyraziła również nadzieję, że debacie na temat praw polskich kobiet będzie towarzyszyło więcej empatii.

W przygotowanym projekcie uchwały Senat zwraca się do wszystkich stron debaty nt. przepisów dotyczących przerywania ciąży o szacunek "dla wypracowanego w wolnej i demokratycznej Polsce" kompromisu aborcyjnego zawartego w ustawie przyjętej w 1993 r. U źródeł tego porozumienia "stało uznanie, że życie jest fundamentalnym dobrem człowieka, a troska o życie i zdrowie należy do podstawowych obowiązków państwa, społeczeństw i obywatela". "Zakwestionowanie dzisiaj tak ciężko wypracowanego kompromisu spowoduje wystąpienie eskalacji ideowych sporów i światopoglądowego zamieszania" - czytamy w projekcie uchwały.

Zobacz treść projektu uchwały

wł/pap


bg Image