c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_kwiecien_2016_8.04.2016_Kierwinski_Tomczyk_big.png

Cezary Tomczyk i Marcin Kierwiński zapowiedzieli, że zwrócą się do przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej o zwołanie posiedzenia komisji, na którym Wacław Berczyński, przewodniczący podkomisji do zbadania katastrofy smoleńskiej złoży wyjaśnienia ws. swojej wypowiedzi, że "prawie z pewnością można stwierdzić, iż samolot rozpadł się w powietrzu".

Berczyński w wywiadzie dla ostatniego "Gościa Niedzielnego" mówi m.in. o nowych materiałach zdjęciowych w dyspozycji podkomisji, które pokazują teren wypadku przed katastrofą i zaraz po niej, 9 i 10 kwietnia. "Z ogromnym prawdopodobieństwem, prawie z pewnością, można stwierdzić, że samolot rozpadł się w powietrzu" - powiedział, pytany, na co wskazuje rozkład szczątków na zdjęciach USA.

"Prosimy doktora Berczyńskiego o stawienie się na komisji w celu złożenia wyjaśnień" - powiedział Cezary Tomczyk. Podkreślił, że w "normalnym świecie" specjaliści badający katastrofy lotnicze wnioski wysuwają po wielu miesiącach, latach. "Tu jest rekord świata, jeśli chodzi o kompromitację, bo udało się wyciągnąć wnioski przed rozpoczęciem badań" - mówił poseł.

"Martwi nas i dziwi nas całkowity brak kompetencji, ignorancja podkomisji powołanej przez ministra Antoniego Macierewicza" - powiedział poseł Marcin Kierwiński. Zaznaczył, że dr Berczyński w "GN" stawia wiele nieuprawnionych tez. "Przede wszystkim zapomina, że jeśli ta podkomisja ma dążyć do wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, ma dążyć do prawdy, to nie wolno formułować wniosków bez przeprowadzenia przez tę podkomisję jakichkolwiek badań" - podkreślił.

"Pan doktor nie mając żadnych nowych informacji, nie badając dokładanie miejsca katastrofy, czarnych skrzynek stwierdza coś, co jest całkowicie sprzeczne z ustaleniami Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych" - zauważył Marcin Kierwiński. Zwrócił uwagę, że wnioski przedstawione przez dra Berczyńskiego podgrzewają atmosferę polityczną, na pewno nie służą temu, by 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej przeżyć w spokoju i zadumie.

Poseł wskazał, że Berczyński w wypowiedzi dla "GN" podaje wiele nieprawd i półprawd. "Dowiadujemy się, że raport komisji Millera jest całkowicie identyczny z raportem MAK-u, co jest oczywistą nieprawdą. Raport komisji Jerzego Millera zwraca bowiem uwagę, jak przygotowywane było lotnisko, na błędy służb rosyjskich, które naprowadzały samolot" - mówił Marcin Kierwiński. Zaznaczył, że na podstawie zdjęć i żadnych nowych materiałów dr Berczyński stawia po raz kolejny nieuprawnione tezy.

Poseł pytał "czemu mają służyć tego typu rewelacje?". - Przed nami szósta rocznica i powinniśmy przeżyć ją wspólnie, w pokoju i zadumie - zwrócił się z apelem.

"Naszym zdaniem jest to rozdrapywanie ogromnej rany, która jest w naszym narodzie" - mówił Cezary Tomczyk. 

W niedzielę odbędą się obchody 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką.

wł/pap


bg Image