c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_marzec_2016_12.03.2016_Schetyna_Neumann_Lewandowski_big.png

Europosłowie Platformy Obywatelskiej przygotują i złożą w Parlamencie Europejskim projekt rezolucji nt. sytuacji w Polsce – to ustalenie sobotniego posiedzenia zarządu Platformy. Poinformował o nim na konferencji prasowej w Sejmie przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

„Jesteśmy częścią wspólnoty europejskiej, w Brukseli czujemy się jak u siebie, to jest też nasz dom i tam będziemy informować o tym, co dzieje się w Polsce. To jest też kwestia rezolucji, którą będziemy chcieli, żeby przyjął Parlament Europejski” – podkreślił Grzegorz Schetyna. Jak dodał, w czwartek jedzie do Brukseli, gdzie ma zamiar rozmawiać na ten temat z deputowanymi z innych krajów.

„Platforma Obywatelska jako największa partia opozycyjna ma prawo, a nawet obowiązek, wykorzystać wszystkie kroki prawne, żeby doprowadzić do sytuacji, gdy w Polsce będzie przestrzegane prawo i Konstytucja” – powiedział przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann. „Premier nie poradziła sobie z projektem opinii Komisji Weneckiej, w związku z tym postanowiła przesłać go do Sejmu. To Jarosław Kaczyński będzie odpowiadał za to, czy kryzys konstytucyjny zostanie przełamany a PiS wycofa się z łamania Konstytucji i zasad państwa prawa” - dodał. Sławomir Neumann przypomniał, że Platforma Obywatelska przygotowała szereg uchwał, które pomogą przywrócić ład prawny.

Janusz Lewandowski, przewodniczący Delegacji PO-PSL w Parlamencie Europejskim wyjaśnił, że rezolucja Parlamentu Europejskiego na temat Polski ma pokazać „panoramiczny obraz nadużycia władzy w Polsce”. Ma nie odnosić się tylko zmian w Trybunale Konstytucyjnym, ale również w mediach publicznych i prokuraturze.

wł/pap


bg Image