c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_26.02.2016_Gadek_Fabisiak_Miller_big.png

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty powinna wejść w życie jak najszybciej. W ocenie posłów Platformy Obywatelskiej brak przepisów w tej kwestii zagraża bezpieczeństwu pacjentów.

Poseł Joanna Fabisiak podkreśliła na konferencji prasowej, że z zabiegów rehabilitacyjnych korzysta codziennie 300 tys. osób. Według niej, dwuletnie odroczenie wejścia w życie ustawy zaszkodzi pacjentom.

Poseł Rajmund Miller z Komisji Zdrowia mówił, że wbrew temu, co można przeczytać w uzasadnieniu projektu PiS, ustawa "gwarantuje bezpieczeństwo pacjenta w całym procesie rehabilitacji poprzez określenie tego, jakie osoby mogą zajmować się pacjentem w zakresie fizjoterapii i rehabilitacji". "Dzisiaj stan prawny pozwala na to, by każda osoba po jakimkolwiek kursie zarejestrowała własny gabinet fizjoterapii. Mamy wiele doniesień o tym, że takie osoby bez przygotowania powodowały paraliż, a nawet zdarzały się przypadki śmiertelne" - podkreślił.

Nowe przepisy otrzymały pozytywną opinię biura prawnego Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, który ustawę podpisał. Pojawia się pytanie w czyim interesie działają posłowie PiS.

Poseł Lidia Gądek z Komisji Zdrowia mówiła, że ustawa jest dobra bo powstała we współpracy resortu zdrowia, posłów i strony społecznej. Według niej lekarze są zgodni co do tego, że ustawa powinna wejść w życie jak najszybciej.

wł/pap


bg Image