25.2.16_Szczerba_Niedziela_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej skrytykowali decyzję prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych Waldemara Humięckiego w sprawie odwołania wieloletnich szefów Stadnin Koni w Janowie Podlaskim oraz w Michałowie i powołania na ich miejsce osoby związane z PiS. Decyzja ta wzbudziła zdumienie wśród hodowców koni.

O odwołanie prezesów stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie pytali ministra posłowie: Michał Szczerba z Parlamentarnego Zespołu ds. Wyścigów Konnych i Jeździectwa oraz Dorota Niedziela z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Michał Szczerba podkreślił, że zeszłotygodniowa decyzja Agencji Nieruchomości Rolnych była "bulwersująca". "W sposób absolutnie nieodpowiedzialny odwołano fachowców, hodowców, miłośników, którzy stali się marką polską tak jak polskie araby" - zaznaczył Michał Szczerba.

Do zarzutu dotyczącego okoliczności śmierci "Pianissimy" odniosła się posłanka Dorota Niedziela - lekarka weterynarii. Jak zauważyła kolka końska, czyli skręt jelit, na którą zapadła czempionka, to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób końskich, która w 90 proc. kończy się śmiercią zwierzęcia. Posłanka przypomniała, że klacz została natychmiast przewieziona do kliniki i poddana operacji. Jak dodała - b. prezes janowskiej stadniny Marek Trela jest weterynarzem, jednym z najlepszych w Polsce specjalistów od chorób koni.

wł/pap

 


bg Image