25.2.16_Schetyna_Neumann_big.png

Platforma Obywatelska złożyła do Marszałka Sejmu wniosek o powołanie komisji śledczej do zbadania przypadków rzekomej nielegalnej inwigilacji dziennikarzy w latach 2005-2016. 

"Dzisiaj Platforma Obywatelska złoży wniosek o powołanie komisji śledczej w kwestii podsłuchiwania, inwigilacji dziennikarzy, żebyśmy mogli mówić o tym w szerszej perspektywie tak, żeby to dotyczyło także naszych rządów. Będziemy chcieli, żeby ten czas badany przez komisję śledczą, dotyczył lat od jesieni 2005 roku, czyli od powołania PiS-LPR-Samoobrona, do dnia wczorajszego" - mówił na konferencji prasowej w Sejmie Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

Wniosek ma związek z doniesieniami o rzekomych podsłuchach dziennikarzy, które pojawiały się w kontekście badania tzw. afery podsłuchowej, a także ze środową informacją przekazaną przez koordynatora specsłużb Mariusza Kamińskiego, że 48 dziennikarzy było inwigilowanych przez ABW w czasach rządów PO-PSL.

"Widzimy, że aktywność służb ciągle istnieje, ciągle dorzucane są nowe fakty, więc tu będziemy bardzo twardo stawać, żeby wszystko zostało pokazane" - zaznaczył Grzegorz Schetyna.

Ktoś, kto podejmuje decyzję o inwigilacji dziennikarzy, uderza w IV władzę. Nigdy nie będzie zgody Platformy Obywatelskiej, żeby przejść nad tym do porządku dziennego.

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann podkreślił, że PiS od kilku miesięcy "posługuje się kłamstwem i pomówieniem związanym z nielegalnymi podsłuchami dziennikarzy". "Wyeksportowało to kłamstwo nawet do Parlamentu Europejskiego. "Kiedy okazało się, że jest to nieprawda, kiedy audyt w Komendzie Głównej Policji nie potwierdził nielegalnych podsłuchów, wczoraj mieliśmy do czynienia z kolejnym pomówieniem, z kolejnym aktem tego dramatu, kiedy to koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński mówił o kolejnych, rzekomych inwigilacjach dziennikarzy, tym razem przez ABW, nie przez policję" - mówił Sławomir Neumann.

"Chcemy to przerwać, chcemy, żeby na stół położono wszelkie materiały, które by ewentualnie dotyczyły nielegalnej inwigilacji, nielegalnego podsłuchiwania dziennikarzy (...) Liczymy na to, że jeżeli PiS nie ma nic do ukrycia, chce rzeczywiście prawdy, a nie babrania się w tym kłamstwie, w którym od wielu miesięcy siedzą, niech poprą ten wniosek" - zaapelował przewodniczący klubu.

"Jeżeli jest ktoś, kto nielegalnie podsłuchiwał dziennikarzy, lub ich nielegalnie inwigilował, musi za to ponieść karę, bez względu na to, czy jest z PO, PiS, LPR czy Samoobrony" - dodał Sławomir Neumann.

Zobacz treść wniosku

wł/pap


bg Image