c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_luty_2016_8.02.2016_Halicki_big.png

- Wydaje nam się dziwne, że drobnymi zabiegami rząd chce odciąć opozycję od spotkania z delegacją. To na pewno narusza standardy i wcześniejsze zobowiązania. Myślę, że to nie powinno mieć miejsca - powiedział Andrzej Halicki na konferencji prasowej w Sejmie odnosząc się do ewentualnego spotkania delegacji Komisji Weneckiej z przedstawicielami opozycji.

W poniedziałek dwudniową wizytę w Warszawie rozpoczęła pięcioosobowa delegacja Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, zwana również Komisją Wenecką, która jest organem doradczym Rady Europy. O opinię do Komisji ws. nowelizacji ustawy o TK zwrócił się w grudniu szef MSZ Witold Waszczykowski. MSZ podkreśla, że w planie pobytu KW nie ma spotkań z partiami politycznymi, a są z instytucjami.

Poseł mówił, że w minionym tygodniu Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann wysłał do MSZ list z zapytaniem dotyczącym możliwości spotkania Platformy Obywatelskiej z Komisją Wenecką. "Do tej pory takiego spotkania nie zaproponowano. Co więcej, nie mamy także potwierdzenia o spotkaniu tu, w parlamencie, które z kolei powinien przygotować marszałek Marek Kuchciński" - mówił Andrzej Halicki.

Andrzej Halicki zauważył ponadto, że Komisja Wenecka powinna zająć się nie tylko zmianami w ustawie o TK, ale również ustawą o służbie cywilnej, o policji czy też ustawą medialną. "To są te akty, które w ostatnim czasie były przyjęte i na pewno powodują znaki zapytania i kontrowersje" - mówił.

wł/pap


bg Image