c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_luty_2016_3.02.2016_Witczak_Olszewski_big.png

Politycy Platformy Obywatelskiej zaapelowali do rzeczniczki klubu PiS, by przeprosiła za słowa o matkach samotnie wychowujących dzieci. Podkreślali jej wypowiedź była "absolutnie skandaliczna i pogardliwa".

Chodzi o wypowiedź Beaty Mazurek w Polskim Radiu24, gdzie pytana, co jej zdaniem powinna zrobić samotna matka, która nie otrzyma 500 zł na dziecko, bo nie mieści się we wskazanym progu finansowym, powiedziała: "Zachęcałabym ją do tego, by próbowała ustabilizować swoją sytuację rodzinną tak, by się na to świadczenie załapać".

"Wypowiedź Beaty Mazurek, w której poucza i mówi, że trzeba sobie ustabilizować życie jest absolutnie skandaliczna, pogardliwa, nie wnikająca w często losowe i życiowe historie. To wypowiedź bezwzględnie arogancka za którą (Mazurek) powinna niezwłocznie przeprosić" - mówił poseł Paweł Olszewski na konferencji prasowej w Sejmie. Jak dodał, jej słowa były "niezbyt mądre i niekulturalne".

Poseł zwrócił uwagę, że "tego typu wypowiedzi pokazują filozofię myślenia, która funkcjonuje w obozie rządzącym, filozofię, która traktuje ludzi i dzieli ludzi, w sposób nieuprawniony, arogancki, pogardliwy". "Apelujemy do pani Mazurek, aby niezwłocznie przeprosiła wszystkich, których te słowa dotknęły" - mówił.

Poseł Mariusz Witczak zauważył, że program "Rodzina 500 plus" ma bardzo wiele wad, zawiera też "bardzo wiele niesprawiedliwości". "To jest według naszej oceny program +500 minus+ dla matek samotnie wychowujących dzieci, dla rodzin, w których drugie dziecko wkracza w pełnoletność" - podkreślił. Jak dodał, Platforma Obywatelska jest "głęboko poruszona i zbulwersowana" wypowiedzią posłanki Mazurek.

W poniedziałek rząd przyjął projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który wprowadza świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko. Jednak okazuje się, że pierwsze dziecko otrzyma te pieniądze tylko po spełnieniu kryterium dochodowego. To oznacza, że blisko 70% dzieci-które są pierwszymi dziećmi w rodzinie - tego świadczenia nie dostanie. Sejm zajmie się programem we wtorek 9 lutego.

wł/pap


bg Image