c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_luty_2016_2.02.2016_Kierwinski_Grabiec_big.png

- Miliony Polaków mogą czuć się oszukane. 3 mln dzieci zostaną bez jakiejkolwiek pomocy, a mimo to będzie to najdroższy w historii Polski program społeczny - zwrócili uwagę na konferencji prasowej w Sejmie politycy Platformy Obywatelskiej, odnosząc się do zaproponowanego przez PiS programu "Rodzina 500 plus".

Poseł Marcin Kierwiński zauważył, że nie każde dziecko skorzysta z programu. "W kampanii wyborczej słyszeliśmy różne wersje programu "500+", ale słyszeliśmy także, że każde z dzieci dostanie taką dotację. Okazuje się, że pierwsze dziecko otrzyma te pieniądze tylko po spełnieniu kryterium dochodowego. To oznacza, że blisko 70% dzieci-które są pierwszymi dziećmi w rodzinie-tego świadczenia nie dostanie" - zaznaczył poseł.

Podkreślił także, że program jest zbyt drogi w obsłudze, szczególnie jeśli chodzi o koszty administracyjne. "W samym tym roku koszty administracyjne mają wynosić 340 milionów złotych (...) Lepiej, żeby te pieniądze nie szły do urzędników, lecz wspierały rodziny. Potrzebna jest refleksja ze strony minister Rafalskiej, premier Beaty Szydło, aby dodatkowe świadczenie wpisać w istniejący system, o to będziemy się zwracali, takie rozwiązania będziemy proponowali" - dodał.

Politycy wskazali, że źródła finansowania rządowego program "Rodzina 500 plus" są niepewne, a sam program nie wpisuje się w systemowe wsparcie rodzin i nie będzie skutkował odwracaniem negatywnych tendencji demograficznych.

"PiS rezygnuje z prorodzinnych programów wprowadzanych przez Platformę Obywatelską. Program Mieszkanie dla Młodych, który cieszy się w ostatnich miesiącach ogromnym powodzeniem, w kwietniu ma zostać zlikwidowany. (...) Realna pomoc dla młodych ludzi w postaci korzystnych kredytów na pierwsze mieszkanie niestety zostanie zastopowana" - powiedział Jan Grabiec.


bg Image