2.2.16_Lenz_Tomczyk_big2.png

Planowane przekazanie dotacji na szkołę ojca Tadeusza Rydzyka to spłata wyborczego kredytu zaufania - zwrócili uwagę na konferencji prasowej w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej.

- Wiemy, że PiS w swoim programie poszedł bardzo daleko i oprócz 500 złotych na każde dziecko postanowił przeznaczyć 20 milionów złotych na ojca, w tym przypadku na ojca Tadeusza. Wiemy także, że w grudniu 2015 roku Jarosław Kaczyński mówił, że to właśnie o. Rydzykowi PiS zawdzięcza zwycięstwo - mówił w Sejmie Cezary Tomczyk. 

- Okazuje się jednak, że 20 mln zł miało być tylko pierwszą ratą, bo dla o. Rydzyka przekazane mają być kolejne miliony - zauważył.

Radio Zet poinformowało, że nowe władze Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamierzają pójść na ugodę pozasądową i przyznać fundacji ojca Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis 27 mln złotych dotacji wraz z odsetkami za odwierty geotermalne. Chodzi o dotację przyznaną 2007 roku, w ostatni dzień rządów PiS przez NFOSiGW.

- Nie wiem, czy o. Rydzyk dysponuje tak dużą tacą, by udźwignąć wszystkie dotacje od rządu PiS, ale myślę, że przy jego aktywności w pozyskiwaniu środków finansowych na pewno sobie poradzi. Nie wiem czy z korzyścią dla Polski, ale na pewno z korzyścią dla siebie  - mówił Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Tomasz Lenz.

- Na ile rat rozłożony jest dług PiS wobec o. Rydzyka? To już prawie 50 mln zł. Gdzie jest koniec wydawania publicznych pieniędzy na prywatne inicjatywy? - pytał Cezary Tomczyk.


bg Image