26.1.16_Schetyna.png

We wtorek ogłoszono wynik wyborów na Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Został nim Grzegorz Schetyna, zdobywając 91% głosów.

Nowo wybrany Przewodniczący Platformy Obywatelskiej podkreślił po ogłoszeniu wyników, że Platforma musi odbudować zaufanie Polaków. "Chcemy znowu zwyciężać z tymi, którzy niweczą zaufanie Polaków w lepszą przyszłość, próbują zawrócić naszą ojczyznę z europejskiej drogi, z rozwoju gospodarczego, budowania społeczeństwa obywatelskiego, ze ścieżki europejskiej. Są tacy ludzie. Oni dzisiaj w Polsce rządzą" - mówił Przewodniczący.

Grzegorz Schetyna zwrócił uwagę, że Polacy chcieli wybrać lepszą Platformę, a wybrali gorszy PiS. "Obiecano Budapeszt - to była teza, którą przywoływał prezes Jarosław Kaczyński - dziś nie Budapeszt jest wzorem, ale idziemy w kierunku Aten. Taka będzie droga rządu PiS-u, który skłóca nas z UE, odwraca nas bokiem, a za chwilę tyłem do Unii Europejskiej. A jeżeli staniemy tyłem do UE, to staniemy twarzą do Rosji" - podkreślił.

"Okazuje się, że Polska nie jest już w ruinie, że jest przygotowana do największych wyzwań. (...) Czyja to zasługa, czy trzech miesięcy rządów PiS, czy ośmiu lat rządów PO i PSL?" - pytał. Zaznaczył, że trzeba powtarzać, że nieodpowiedzialne obietnice wyborcze bez pokrycia niszczą zaufanie człowieka do człowieka, obywatela do państwa, do instytucji państwa, polityków i polityki w ogóle.

Grzegorz Schetyna zapowiedział, że Platforma Obywatelska krok po kroku będzie szła drogą wzmacniania, odświeżania i odbudowania partii. "Musimy znów wrócić do ludzi, do powiatów, do gmin, być między ludźmi, rozwiązywać ich problemy, potrafić ich słuchać" - powiedział. "Musimy spotkać się znowu z tymi, którzy czasami zostali z boku, przestali ufać. Dziś musimy odbudować do nas ich zaufanie. To jest klucz do sukcesu" - mówił. Podkreślił, że nowa PO jest potrzebna Polsce, Polakom, Europie.

"Nie możemy się tego wstydzić, że rząd Ewy Kopacz, a wcześniej Donalda Tuska przeprowadził najlepsze, największe i najbardziej sensowne rzeczy w tych ostatnich ośmiu latach" - powiedział. Wskazał, że Platforma Obywatelska musi mówić o jednocyfrowej inflacji, rozwoju gospodarczym, setkach tysięcy nowych miejsc pracy, inwestorach, pozycji Polski.

"Będziemy twardą opozycją" - podkreślił. Zapowiedział powołanie gabinetu cieni do końca września i ok. 400 klubów obywatelskich, których kongres odbędzie się 3 maja w Warszawie. "Musimy mieć nowy początek programowy. (...) Musimy pobudzić aktywność obywatelską Polaków" - mówił.

Przewodniczący wskazał, że ważną sprawą, którą będzie chciał wpisać do programu, będą kwestie związane z sytuacją młodych ludzi. "Stworzymy osobny segment oferty, pakietu ustaw, w którym będziemy chcieli pokazać, jak bardzo zależy nam na młodym pokoleniu i jego obecności tutaj".

"Ważna będzie nasza obecność w Europie, nasza debata w Europie. Będziemy bardzo twardo dawać świadectwo prawdzie. To nie jest tak, że ktoś nam będzie tłumaczył, że Europa jest obca i staramy się skarżyć obcym gremiom. Jesteśmy częścią europejskiej rodziny. Wiem, że PiS-owi, prezesowi Kaczyńskiemu to nie odpowiada, ale taka jest prawda i wola Polaków wyrażona w referendum" - przypomniał.

Podkreślał, że dzięki zaufaniu wyborców w 2007 r. Platforma zbudowała fundament "do ośmiu lat najlepszych rządów od 1989 r., a tak naprawdę od 1945 roku". "Przyjdzie taki czas, że będzie ten kurz bitewny opadał i będziemy widzieć to, co zrobiliśmy, to co udało się zrobić: te zmodernizowane miasta, odnowioną Polskę. Jesteśmy z tego dumni" - powiedział.

"Będę pracował nad tym, będę budował wokół siebie ekipę i wszyscy się pomieścimy, nie ma problemu"- powiedział. "Mówimy do Polaków +chodźcie z nami+, a ci, którzy są młodzi, na których nam bardzo zależy i którzy tego nie pamiętają, to mówimy - +dosyć pisowskiego obciachu, nie pękajcie, chodźcie z nami+" - dodał.

Nowy szef Platformy Obywatelskiej podziękował za każdy oddany głos, a Ewie Kopacz za ostatnie lata. "Za te 14 miesięcy, gdy byliśmy razem w rządzie szczególnie, ale (też) za ten czas od 2001 r., gdy budowaliśmy Platformę" - mówił.

Wybory w Platformie Obywatelskiej trwały od początku grudnia. Głosowanie internetowe zakończyło się 7 stycznia, natomiast listownie członkowie Platformy mogli głosować do środy 20 stycznia.

wł/pap


bg Image