c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2015_30.12.15_Neumann_Slugocki_Protas_big.png

Wydatkowanie środków europejskich nie jest zagrożone, Polska była i jest liderem, jeśli chodzi o wydatkowanie tych środków. Wicepremier Mateusz Morawiecki mija się z prawdą - zwrócili na konferencji prasowej w Sejmie politycy Platformy Obywatelskiej.

"Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki i jego współpracownicy próbują przestraszyć Polaków i wmówić im, że zagrożone jest wydatkowanie 9 miliardów euro z perspektywy europejskiej. Rządy PO-PSL w ostatnich 8 latach były i są odbierane w Europie jako rządy, które najlepiej radziły sobie z wydatkowaniem środków europejskich" - powiedział Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann, odnosząc się do ogłoszonego wczoraj przez ministra Morawieckiego rzekomego zagrożenia wydatkowania 9 mld euro w ramach środków UE na lata 2007-2013.

Sławomir Neumann podkreślił, że Polska była i jest liderem, jeśli chodzi o wydatkowanie środków europejskich. "Nie ma zagrożeń, co do wydatkowania ostatnich transz środków europejskich. Projekty, które były przygotowane jeszcze przez rząd PO-PSL, są i będą realizowane do końca" - zapewnił. Powiedział, że wypowiedź Morawieckiego jest dla niego niezrozumiała. Jak dodał, liczy, iż jego słowa są tylko "wypadkiem przy pracy", a jego "mijanie się z prawdą jest jedynie wpadką, a nie regułą". Przewodniczący klubu wyraził też nadzieję, że PiS nie będzie przeszkadzał samorządom w wydawaniu środków unijnych, wtedy Polska nadal będzie uważana za "prymusa" w wydatkowaniu środków unijnych.

Również senator, były wiceminister infrastruktury i rozwoju Waldemar Sługocki zapewnił, że wydatkowanie środków europejskich nie jest zagrożone. "W sensie kontraktowym nie mamy najmniejszych problemów, żeby zrealizować ważne inwestycje z punktu widzenia społeczno-gospodarczego Polski" - podkreślił. Jak wyjaśnił, "proces składania płatności pośrednich do Komisji Europejskiej, będzie trwał do 30 czerwca 2016 roku, a polska administracja będzie miała jeszcze czas na zamykanie definitywne projektów i programów do 31 marca 2017 roku". "Budowanie (przez Morawieckiego) scenariusza, że rząd PO rzekomo nie potrafił wykorzystać 9 miliardów jest zupełnie nieuprawnione, dlatego, że mówimy o środkach, które jeszcze będą rozliczane w relacjach z Komisją Europejską" - zaznaczył Waldemar Sługocki. "Chcę zapewnić Polaków, że nie ma zagrożenia dla realizacji polityki spójności (na lata) 2007-2013, pozostawiliśmy tę politykę w dobrym stanie" - powiedział senator.

Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, poseł Jacek Protas zaznaczył, że "kontraktowanie, realizacja i rozliczanie projektów w ramach regionalnych programów operacyjnych przebiega i przebiegało zgodnie z planem i płynnie". "Zapewniam, że polskie regiony potrafią wykorzystywać środki europejskie. (...) Jestem głęboko przekonany, że jeżeli tylko obecny rząd samorządom nie przeszkodzi to tak będzie i teraz" - dodał.

wł/pap


bg Image