c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2015_18.12.2015_Neumann_Schetyna_Protas_big.png

Po TK, służbie cywilnej i mediach publicznych obawiamy się zamachu PiS na samorząd terytorialny, nie pozwolimy na to - zwrócili uwagę podczas konferencji prasowej posłowie Platformy Obywatelskiej. PiS rozważa ograniczenie samorządom autonomii w wydawaniu środków z UE.

"Nie ma wolności bez samorządności, nie ma dobrego rozwoju Polski i polskiego sukcesu bez podmiotowego samorządu. Dzisiaj słyszymy, że po Trybunale Konstytucyjnym, służbie cywilnej, po mediach publicznych kolej ma przyjść na samorząd terytorialny" - powiedział Grzegorz Schetyna. Dodał, że ma m.in. sygnały, że PiS przygotowuje zmiany, które mają na celu ograniczenie autonomii w wydawaniu pieniędzy unijnych przez poszczególne województwa. Przestrzegał, że takie działania mogą w przyszłości skutkować wstrzymaniem wypłat Polsce środków z UE. "Nie pozwolimy na to, żeby coś, co naprawdę dobrze funkcjonuje, co jest symbolem i znakiem firmowym polskiego sukcesu i tych polskich ostatnich 25 lat, zostało zaprzepaszczone, czy żeby sukces i ten wielki projekt został podważony" - powiedział Grzegorz Schetyna.

Platforma Obywatelska będzie uruchamiać aktywność samorządową w całym kraju na poziomie gmin, powiatów, województw. Służyć ma temu m.in. cykl debat, który zainaugurowała piątkowe spotkanie w Warszawie. "Chodzi nam o skuteczne wydawanie środków europejskich na poziomie urzędów marszałkowskich. Chodzi o modernizację naszego kraju, o to wszystko co najlepszego zdarzyło i dzieje się dzisiaj w Polsce lokalnej, czego gwarantem jest samorząd terytorialny i będziemy tej niezależności pilnować" - zaznaczył Grzegorz Schetyna.

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann przypomniał, że reforma samorządowa to chyba najlepiej oceniana przez Polaków reforma, która wielu środowiskom daje poczucie obywatelskości i lokalności. "Reforma samorządowa to coś, co nam się udało i samorząd to jest też ostatnie miejsce, gdzie Jarosław Kaczyński i PiS nie ma prostych narzędzi, żeby to kontrolować. Po uderzeniu w fundament państwa, w niezawisłość trzeciej władzy sądowniczej, w TK, obawiamy się uderzenia w samorząd terytorialny" - zaakcentował Sławomir Neumann.

Debaty, które ma zamiar organizować Platforma, mają służyć budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i wspólnej obronie samorządu. "Dzisiaj rozpoczynamy tę akcję, ona będzie trwała pewnie wiele miesięcy, ale na pewno zakończy się sukcesem, bo te 25 lat pokazało, że w samorządzie na dole są ludzie, którzy wiedzą czym jest Polska obywatelska, demokratyczna (...) To będzie duży ruch, który wokół Platformy chcemy budować po to, żeby dać odpór tym zakusom na niezależność na, podmiotowość samorządu terytorialnego" - powiedział przewodniczący.

Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska zorganizował w Sejmie debatę pt. "Samorząd terytorialny w Polsce gwarantem stabilnego rozwoju kraju". Głos zabrał w niej m.in. były prezes TK, zarazem współtwórca reformy samorządowej z 1999 Jerzy Stępień. Mówił m.in., że obecne działania PiS można nazwać "zamachem stanu", ponieważ mamy do czynienia z "atakiem" na władzę sądowniczą i służbę cywilną. "Dlaczego zaczęli od Trybunału Konstytucyjnego? Dlatego, żeby znieść konstytucję. My żyjemy już poza porządkiem konstytucyjnym, bo jeśli nie ma TK, który jest w stanie uchylić niekonstytucyjne ustawy (...), to konstytucja jest zbiorem pobożnych życzeń, a zatem nie jest aktem normatywnym" - ocenił. To tak - dodał - jakby "apelować do sumienia przestępców i dać im do odczytania pięknie napisany Kodeks karny licząc na to, że jak go przeczytają, to już nie będą popełniali przestępstw". "Jeśli rocznie TK w ok. 50-60 przypadkach stwierdza niekonstytucyjność różnych ustaw, to wyobraźmy sobie co by się działo, gdyby tego TK nie było, czyli po prostu byłoby tak, jak w PRL - jest konstytucja ale na papierze" - powiedział Jerzy Stępień.

wł/pap


bg Image