c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2015_18.12.2015_Kidawa_Neumann_big.png

Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska proponuje, by zapowiedziane na wtorek uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów uczciło nie tylko 10. rocznicę zaprzysiężenia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale również 25-lecie zaprzysiężenia prezydenta Lecha Wałęsy.

"22 grudnia odbędzie się rzecz do tej pory niespotykana w polskim parlamencie - uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów, które ma uczcić ślubowanie przed 10 laty ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego" - powiedział na konferencji prasowej przewodniczący klubu Sławomir Neumann przypominając, że Lech Kaczyński złożył przysięgę 23 grudnia 2005 r.

25 lat temu, 22 grudnia 1990 takie ślubowanie złożył Lech Wałęsa. Dlatego też Platforma Obywatelska złożyła u marszałka Sejmu wniosek o rozszerzenie porządku obrad tego zgromadzenia również o uczczenie tej rocznicy.

Uzasadniając wniosek wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że polska "historia jest bardzo burzliwa, bardzo ciekawa i nie ma jednej daty w naszym kalendarzu przypisanej tylko do jednego ważnego wydarzenia i tylko do jednej osoby". Jak dodała, "kiedy myślimy o naszej historii, o tym żeby budować wspólnotę, trzeba przypominać o wszystkich ważnych datach i nie można pomijać tak ważnego wydarzenia", jak wybór i zaprzysiężenie Lecha Wałęsy na prezydenta - pierwszego wybranego w bezpośrednich wyborach po transformacji ustrojowej.

Sławomir Neumann ocenił, że propozycje Platformy Obywatelskiej, to "swoiste sprawdzam dla intencji PiS, które wiele mówi o łączeniu o budowaniu mostów, łączeniu Polaków i słuchaniu Polaków". W środę na posiedzeniu senackiej komisji klub PO złożył poprawki do zaproponowanego przez senatorów PiS projektu uchwały w 10. rocznicę złożenia przysięgi przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "Nasze poprawki dotyczą wpisania też w tę uchwałę Lecha Wałęsy jako prezydenta wybranego w pierwszych demokratycznych wyborach" - powiedział. "Składamy te projekty po to, aby tego dnia wszyscy posłowie, niezależnie od ich poglądów, mogli uczcić prezydentów wybranych w wolnych wyborach, prezydentów wolnej Polski" - podkreślił przewodniczący. "Uznajemy, że każdy ma prawo do tego, aby być uhonorowanym przez to uroczyste zgromadzenia na równych prawach. Nie chcemy, aby można było odnieść wrażenie dzielenia Polaków na lepszych i gorszych, na tych którzy budują wizerunek jednego, drugiego czy trzeciego prezydenta (...)" - dodał Sławomir Neumann. Odrzucenie propozycji PO będzie "próbą świeckiej beatyfikacji Lecha Kaczyńskiego". "Platforma daje szansę PiS, aby te obchody były godne i aby ta uroczystość miała charakter wspólnotowy" - dodał Sławomir Neumann.

wł/pap


bg Image