c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2015_16.12.2015_Brejza_Budka_min.png

Projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, autorstwa PiS, sparaliżuje prace TK i zmarginalizuje ten organ - zwrócili uwagę na konferencji prasowej w Sejmie posłowie: Borys Budka i Krzysztof Brejza. Jak zauważyli, niektóre propozycje PiS mogą być niezgodne z konstytucją.

Borys Budka zaznaczył, że projekt ustawy o TK, to "kolejna próba zamachu na Trybunał". "To wszystko ma na celu sparaliżowanie tego organu" - podkreślił. Trybunał jest organem, który chroni podstawowe prawa obywateli. Paraliż, do którego zmierza PiS, ma doprowadzić do tego, żeby w najbliższym czasie, nie było już żadnego organu, który mógłby zgodnie z konstytucją, skontrolować zapędy większości parlamentarnej.

{youtube}I7T6QM_n2gE{/youtube}

"Nigdy nie będzie zgody Platformy na demontaż fundamentów konstytucji" - oświadczył Borys Budka. Zaznaczył, że podwyższenie progu podejmowania rozstrzygnięć większością 2/3 głosów, jest niezgodne z konstytucją. "Konstytucja mówi, że orzeczenia Trybunału zapadają większością głosów" - podkreślił.

Krzysztof Brejza mówił, że propozycje PiS spowodują "sparaliżowanie Trybunału, ograniczenie dostępności do tej instytucji oraz przepalenie ostatniego bezpiecznika, który pozostaje w demokratycznym państwie prawa".

Ustawa jest skandaliczna, obniża rangę Trybunału, bo ślubowanie będzie składane nie wobec prezydenta, a wobec marszałka Sejmu, może też naruszać zasadę niedziałania prawa wstecz. Krzysztof Brejza podkreślił, że PiS chce "zablokować i zmarginalizować TK". Ustawa o TK trafiła do Sejmu we wtorek w późnych godzinach wieczornych. "To są godziny, które uniemożliwiają jakiekolwiek funkcjonowanie w Sejmie, nie mieliśmy fizycznej możliwości zasięgnięcia opinii konstytucjonalistów" - zwrócił uwagę poseł Brejza.

wł/pap


bg Image